Transport kolejowy – nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej
Najnowsza propozycja edukacyjna Politechniki Śląskiej to unikatowy w skali kraju kierunków studiów, który opracowany został z myślą o dynamicznie rozwijającym się rynku transportu kolejowego w Polsce. Studenci Transportu kolejowego do wyboru będą mieli aż trzy specjalności:
- budowa i eksploatacja pojazdów szynowych,
- inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym,
- projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego.
Proces kształcenia będzie miał charakter praktyczny i zajmie osiem semestrów (o jeden semestr dłużej niż na profilu ogólnoakademickim). Dodatkowy semestr przeznaczony jest bowiem na odbycie obowiązkowej praktyki zawodowej w przemyśle. Uczelnia już podpisała stosowne umowy i porozumienia o współpracy z przedsiębiorcami z branży kolejowej, u których studenci będą mogli odbyć pięciomiesięczne praktyki zawodowe. Dodatkowo, program studiów powstał w wyniku ścisłej współpracy z przyszłymi pracodawcami. Wśród firm, z którymi podjęto współpracę, są m.in.: PKP Cargo, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Informatyka, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Alstom Konstal, Bombardier Transportation, Newag, Chemet, Knorr-Bremse. Centrum i nowy kierunek kształcenia wspierają również Urząd Transportu Kolejowego oraz Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.
Współpraca z sektorem biznesowym i zorganizowanie praktyk studenckich u czołowych przedstawicieli branży kolejowej i transportowej ma ogromne znaczenia dla potencjalnych kandydatów. Pomysłodawcy chcą, by już w trakcie studiów studenci mogli otrzymać tematy prac dyplomowych inżynierskich i realizować je na potrzeby zakładu.
Studia mają przygotowywać do pracy w:
- biurach projektowych środków transportu i infrastruktury kolejowej,
- przedsiębiorstwach eksploatacji transportu szynowego,
- zakładach obsługowo-naprawczych środków transportu szynowego,
- jednostkach organizacyjnych związanych z logistyką i spedycją w transporcie kolejowym,
- a także w firmach zajmujących się budową i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz u zarządców infrastruktury.
Docelową siedzibą Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego będzie odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktyczno-administracyjnych, zabytkowy budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach wraz z budynkiem kantyny studenckiej. Rewitalizację budynków ma przeprowadzić PKP S.A., następnie we wrześniu 2017 zostaną one oddane do użytku Politechnice Śląskiej.
Może zainteresuje Cię również: STUDIA NA KIERUNKU TRANSPORT I LOGISTYKA