Kierunki filologiczne
||

Kierunki filologiczne

W tej grupie znajdziesz kierunki związane z językiem ojczystym, językami obcymi i ich specyfiką. Kierunki filologiczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Przygotuj się na to, że nie będziesz tylko mówić albo pisać w danym języku, ale poznasz też jego historię, gramatykę historyczną czy teorię. Kandydat na kierunek filologiczny powinien być przede wszystkim zainteresowany językiem, którego chce…

Filologia – kierunek studiów
|

Filologia – kierunek studiów

Jeśli rozważasz rozpoczęcie studiów filologicznych, oto kilka podstawowych informacji, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki na tym kierunku. Po pierwsze, studia wcale nie są łatwe. Od początku semestru studentów czeka intensywna nauka. Po drugie, studia wymagają od studenta systematycznej pracy i skupienia się na nauce takich rzeczy jak zasady gramatyczne, naukę słówek czy teorii językoznawczych. Po trzecie, każde studia filologiczne to studia interdyscyplinarne, które nie tylko skupiają się na nauce języka i literaturze, ale także na historii czy zagadnieniach socjologicznych.

Koreanistyka – kierunek studiów
|

Koreanistyka – kierunek studiów

Nowe inwestycje na rynku koreańskim to priorytet wielu polskich firm. Studia na kierunku koreanistyka powstały właśnie po to, by wypuścić na rynek pracy specjalistów znających specyfikę koreańskiej rzeczywistości. Chętnych do studiowania tego kierunku co roku przybywa. By dostać się na koreanistykę musicie wziąć udział w konkursie świadectw dojrzałości. Szczególnie ważne są oceny z przedmiotów humanistycznych i języka obcego. Pierwszy etap edukacji trwa trzy lata. Dla osób zainteresowanych kontynuowaniem nauki na tym kierunku przygotowano ofertę studiów magisterskich.

Filologia chorwacka – kierunek studiów
|

Filologia chorwacka – kierunek studiów

Głównym argumentem przemawiającym za wybraniem tego kierunku studiów wydaje się bliski związek języka chorwackiego i polskiego. Wiele słów brzmi podobnie, co wynika ze wspólnego pochodzenia obu języków słowiańskich. Drugą niemniej ważną przesłanką za studiowaniem filologii chorwackiej jest możliwość nabycia niespotykanych gdzie indziej umiejętności i kompetencji społecznych, bardzo cenionych na rynku pracy. Trzeci powód za tym, by spróbować swych sił na filologii chorwackiej to ciekawa oferta edukacyjna nieograniczająca się tylko do nauki języka obcego.

Turkologia – kierunek studiów
|

Turkologia – kierunek studiów

Studiuję turkologię na jednym z najlepszych uniwersytetów w Polsce. Kocham Turcję i język turecki. Dlaczego? Bo Turcja ma fantastyczną kulturę, wspaniały klimat, gościnnych mieszkańców i wspólną z Polską historię, bo Turcji zawdzięczamy: „taboret”, „tulipany”, „buzdygan”, „arbuza” i „bakalie”, „turban”, „tytoń”, „dywan”, „kotarę”, „kawior” i „chałwę”, „bazar”, „szarańczę”, a nawet „karalucha”. Przez kilka wieków mieliśmy wspólną granicę, prowadząc wymianę handlową oraz wojny. Poszedłem na Turkologię, by nie stracić kontaktów z Turcją. 

Mongolistyka i tybetologia
|

Mongolistyka i tybetologia

Mongolistyka i tybetologia to kierunki studiów, które oferują niezapomniane wrażenia i przenoszą studentów w czasie, poznając historię Mongolii i Tybetu. Studenci zdobywają umiejętność posługiwania się językami, alfabetem i pismem obu kultur, a także zgłębiają główne nurty filozofii i religii tych wielkich narodów. Ponadto, zdobywają wiedzę na temat współczesnych problemów geopolitycznych, społecznych i ekonomicznych, z jakimi borykają się Mongołowie i Tybetańczycy.

Iranistyka
|

Iranistyka

Iranistyka to studia powstałe z myślą o ludziach zainteresowanych historią cywilizacji rozwijającej się na terenach dzisiejszego Iranu, Afganistanu i Tadżykistanu od ponad dwóch i pół tysiąca lat. Jej roli we współczesnym świecie nie da się przecenić. Tereny Azji Środkowej to dziś pod względem politycznym najbardziej gorący region świata. Kończąc Iranistykę będziecie znawcami zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych irańskiego obszaru kulturowego, a także mistrzami we władaniu przynajmniej dwoma językami irańskimi, w tym językiem perskim, którym mówią mieszkańcy Iranu. Jeśli chcecie dostać się na te studia, musicie wziąć udział w procesie rekrutacyjnym. Maturzystów czeka konkurs świadectw dojrzałości. Łatwiej będą mieli ci, którzy na maturze postawili na przedmioty humanistyczne, gdyż Iranistyka opiera się na wiedzy z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Pierwszy etap edukacji akademickiej trwa trzy lata. Kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Przyszli magistrzy mogą kontynuować naukę jeszcze przez dwa lata i uzyskać dyplom wyższej uczelni. Jeśli lubicie historię i ciekawi was świat, a do tego macie zdolność do nauki języków obcych i wysokie kompetencje komunikacyjne, powinniście spróbować swoich sił na Iranistyce

Afrykanistyka
|

Afrykanistyka

Z danych światowych organizacji wynika, że najszybciej rozwijającym się kontynentem na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat będzie Afryka. Warto więc zadbać o swoją przyszłość i już teraz zacząć studia na Afrykanistyce. Ten kierunek oferuje doskonałe przygotowanie merytoryczne w zakresie nauk humanistycznych, społecznych oraz przyrodniczych związanych z kontynentem afrykańskim i poszczególnymi jego państwami. Na kandydatów, chętnych do studiowania Afrykanistyki czekają trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie studia magisterskie. Pierwszy etap edukacji akademickiej rozpoczyna się konkursem świadectw dojrzałości, a kończy obroną pracy licencjackiej. Studenci otrzymują tytuł licencjata i mogą zakończyć naukę na tym etapie. Warto jednak kontynuować edukację, gdyż podczas drugiego etapu kształcenia uniwersyteckiego studenci ?afrykanistyki? nabywają wiele cennych umiejętności, dających im przewagę nad rówieśnikami, w ubieganiu się o pracę. Dodatkowo przyszli magistrzy są zobligowani do perfekcyjnego posługiwania się co najmniej jednym językiem afrykańskim, dlatego lektoraty językowe są znacznie bardziej intensywne niż w trakcie studiów licencjackich. Warto zainteresować się Afrykanistyką z jeszcze jednej przyczyny. Ukończenie pięcioletnich studiów na tym kierunku otwiera znacznie więcej drzwi do kariery zawodowej zarówno w Unii Europejskiej jak i poza jej terytorium. Osoby zdecydowane na podjęcie studiów magisterskich muszą przejść proces kwalifikacyjny, oparty na konkursie świadectw. Dużym plusem tych studiów jest również ich forma. Oprócz zajęć teoretycznych studentom oferuje się praktyki i staże w różnych instytucjach utrzymujących kontakty z krajami afrykańskimi. Afrykanistyka to kierunek humanistyczny, na którym pojawiają się także zagadnienia z innych dziedzin wiedzy. Studenci otrzymują wszechstronne wykształcenie i po zakończeniu edukacji są gotowi do podjęcia pracy.

Filologia klasyczna i kultura śródziemnomorska – kierunek studiów
||

Filologia klasyczna i kultura śródziemnomorska – kierunek studiów

Filologia klasyczna i kultura śródziemnomorska jest kierunkiem studiów przeznaczonym dla wszystkich osób, które interesują się kulturą, literaturą i historią regionu Morza Śródziemnego i chcą dalej rozwijać swoje pasje w tym zakresie. Jeśli dodatkowo chcesz biegle opanować jeden z czterech nowożytnych języków śródziemnomorskich, to ten kierunek studiów zapewni Tobie ku temu możliwości. Warto podkreślić, iż w trakcie studiów możesz opanować arkana języka arabskiego – umiejętność ta jest bardzo ceniona na współczesnym rynku pracy. Zapraszamy do lektury!