Vintage runic divination by stones made of Celtic language
|

Filologia – kierunek studiów

Jeśli rozważasz rozpoczęcie studiów filologicznych, oto kilka podstawowych informacji, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki na tym kierunku. Po pierwsze, studia wcale nie są łatwe. Od początku semestru studentów czeka intensywna nauka. Po drugie, studia wymagają od studenta systematycznej pracy i skupienia się na nauce takich rzeczy jak zasady gramatyczne, naukę słówek czy teorii językoznawczych. Po trzecie, każde studia filologiczne to studia interdyscyplinarne, które nie tylko skupiają się na nauce języka i literaturze, ale także na historii czy zagadnieniach socjologicznych.

Gdzie studiować filologię?

Zobacz gdzie możesz studiować jeden z kierunków filologicznych.

W trakcie studiów:

Niezależnie od tego, jaką specjalizację wybierzesz, już na samym początku pierwszego semestru czeka Cię intensywna nauka języka obcego. Na większości kierunkach studiów możesz wybrać poziom znajomości języka obcego, od którego rozpoczniesz naukę. Niektóre uczelnie proponują również kandydatom naukę bez wcześniejszej znajomości języka. Najczęściej dotyczy orientalnych, np. sinologii. Jak wyglądają zajęcia i wykłady? Studenci z pewnością nie będą narzekać na nudę – standardowymi zajęciami będą te związane z praktyczną nauką języka obcego, jego historią rozwojem, a także związkami pomiędzy językami sąsiadujących ze sobą państw. Do tego dochodzą także zajęcia z historii literatury, kultury i historii wybranego regionu, a także specjalistyczne zajęcia dotyczące teorii językoznawczych i praktyczne ćwiczenia z warsztatu tłumacza czy twórczego pisania.

Po studiach:

Absolwent studiów filologicznych posiada interdyscyplinarne wykształcenie humanistyczne. Doskonale posługuje się wybranym językiem obcym oraz jest specjalistą w zakresie języka w ogóle. Oznacza to, że oprócz pracy w charakterze nauczyciela języka czy tłumacza, może także pracować jako redaktor w wydawnictwach czy dziennikarz, publicysta, a także radiowiec. Znajomość szerokich kontekstów i sposobu funkcjonowania oraz rozwoju języka w świadomości społeczeństwa sprawia, że absolwenci tych studiów sprawdzą się również jako specjaliści zajmujący się opracowywaniem strategii promocji czy kampanii marketingowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *