Arabic walls in Iran
|

Iranistyka

Iranistyka to studia powstałe z myślą o ludziach zainteresowanych historią cywilizacji rozwijającej się na terenach dzisiejszego Iranu, Afganistanu i Tadżykistanu od ponad dwóch i pół tysiąca lat. Jej roli we współczesnym świecie nie da się przecenić. Tereny Azji Środkowej to dziś pod względem politycznym najbardziej gorący region świata. Kończąc Iranistykę będziecie znawcami zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych irańskiego obszaru kulturowego, a także mistrzami we władaniu przynajmniej dwoma językami irańskimi, w tym językiem perskim, którym mówią mieszkańcy Iranu. Jeśli chcecie dostać się na te studia, musicie wziąć udział w procesie rekrutacyjnym. Maturzystów czeka konkurs świadectw dojrzałości. Łatwiej będą mieli ci, którzy na maturze postawili na przedmioty humanistyczne, gdyż Iranistyka opiera się na wiedzy z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Pierwszy etap edukacji akademickiej trwa trzy lata. Kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Przyszli magistrzy mogą kontynuować naukę jeszcze przez dwa lata i uzyskać dyplom wyższej uczelni. Jeśli lubicie historię i ciekawi was świat, a do tego macie zdolność do nauki języków obcych i wysokie kompetencje komunikacyjne, powinniście spróbować swoich sił na Iranistyce.

Gdzie studiować iranistykę?

Iranistyka to jeden z kierunków nauk filologicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować iranistykę.

W trakcie studiów:

Czeka na was fascynująca przygoda. Będziecie mogli przenieść się dwa i pół tysiąca lat w przeszłość, gdy kształtowały się języki irańskie. Poznacie losy Iranu, Afganistanu i Tadżykistanu, państw, których mieszkańcy posługują się językami irańskimi. Prześledzicie kolejne etapy rozwoju języka perskiego i nauczycie się nim posługiwać w stopniu zaawansowanym, umożliwiającym swobodną komunikację. Zmierzycie się z trudną sztuką przekładu tekstu z perskiego na język polski i angielski. Ta umiejętność może okazać się niezwykle przydatna w karierze zawodowej. Oprócz wiadomości na temat historii regionu i historii języka perskiego, studia na Iranistyce ułatwiają zdobycie wiedzy z zakresu ekonomii, filozofii, religii, nauk politycznych i społecznych środkowego obszaru Azji. Irańska rzeczywistość kiedyś i współcześnie stanie się najważniejszym tematem wykładów i ćwiczeń. Po dokładnym przeanalizowaniu wszelkich problemów (ekonomicznych, demograficznych, politycznych) staniecie się znawcami Iranu. Z waszych usług korzystać będzie mogło wiele instytucji w kraju i poza jego granicami. 

Po studiach:

Znajdziecie pracę w strukturach administracji państwowej odpowiedzialnych za nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z zagranicą. Będziecie mogli pracować w instytucjach promujących kulturę Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Sprawdzicie się także w funkcji doradców i ekspertów z dziedziny iranistyki. Z waszego doświadczenia chętnie skorzystają polscy i irańscy dyplomaci, dziennikarze z obu krajów, służby mundurowe, a nawet zwykli obywatele. Wiedzą na temat Iranu, Afganistanu czy Tadżykistanu będziecie mogli się podzielić z instytucjami edukacyjnymi, prowadząc prelekcje i warsztaty. Pracę po Iranistyce macie pewną, a możliwości jak widać bardzo szerokie.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *