Antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim
Antropozoologia to kierunek adresowany w pierwszej kolejności do osób, które interesują się złożonymi i wielowymiarowymi relacjami między ludźmi i zwierzętami w kontekście poznawczym, praktycznym i etycznym.
Zajęcia laboratoryjne i terenowe prowadzone będą na wszystkich trzech wydziałach. Program kształcenia obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
- Etologia zwierząt
- Wykorzystywanie zwierząt w dziejach cywilizacji
- Wprowadzenie do problematyki zwierzęcej w filozofii
- Podstawy genetyki ogólnej i behawioralnej
- Psychologia porównawcza
- Socjologia relacji człowiek-zwierzę
- Etyczne i prawne aspekty ochrony zwierząt
- Ekologia
- Ochrona zwierząt w biologii konserwatorskiej (conservation biology)
- Podstawy neurobiologii
- Prymatologia
- Filozofia środowiskowa
- Wykorzystanie zwierząt w terapii wspomagającej
- Podstawy opieki medycznej nad zwierzętami z elementami medycyny weterynaryjnej
- Zwierzęta w religiach, wierzeniach i tradycjach
- Kognitywistyka
Studia pozwolą studentom na zapoznanie się z najnowszymi odkryciami dotyczącymi umysłów, emocji i zachowań zwierząt. Studenci zdobędą ponadto wiedzę z zakresu podstaw etycznych i prawnych oraz historycznych i kulturowych uwarunkowań wykorzystywania i ochrony zwierząt w Polsce i na świecie. Dzięki licznym zajęciom praktycznym studenci zdobędą również odpowiedni warsztat, metodologie i język, które umożliwią im rozumienie współczesnego, nieustannie zmieniającego się świata, nie tylko w wymiarze idei, nurtów intelektualnych i społecznych, lecz także nowoczesnych technologii.
Absolwenci antropozoologii będą mogli kontynuować edukację akademicką na Wydziale Artes Liberales w ramach specjalności „Różnorodność biologiczna i kulturowa” na studiach II stopnia a potem w programie doktoranckim „Na styku natury i kultury” w ramach Środowiskowych Transdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich.
Minimalna liczba osób przyjętych (w ramach wszystkich ścieżek kwalifikacji) będąca warunkiem uruchomienia studiów: 15