Architektura informacji na UMK
Architektura informacji to innowacyjny kierunek studiów, który pozwoli studentom na zdobycie cenionych na rynku pracy umiejętności w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dedykowany jest on w pierwszej kolejności kandydatom, którzy swoją przyszłość zawodową chcą związać z projektowaniem, tworzeniem, publikowaniem, przetwarzaniem, wyszukiwaniem, oceną i selekcją informacji. Program studiów nastawiony jest w głównej mierze na zdobywanie umiejętności praktycznych, które pozwolą znaleźć atrakcyjną pracę w sektorze usług informacyjno-komunikacyjnych. Studenci zdobędą ponadto kompetencje miękkie, pożądane przez pracodawców oraz zwiększające elastyczność na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Czego się nauczysz w trakcie studiów?
Zdobędziesz umiejętności niezbędne do profesjonalnego wyszukiwania informacji oraz przedstawiania ich za pomocą nowoczesnych metod wizualizacji danych. Poznasz ponadto najnowsze sposoby tworzenia i projektowania serwisów internetowych oraz przygotowywania i edytowania dokumentów elektronicznych, np. blogów, czasopism i publikacji reklamowych.
Nie obce Ci będą także arkana autoprezentacji, współpracy w zespole, realizacji projektów, budowania pozytywnych relacji interpersonalnych i skutecznego komunikowania się.
Program studiów zawiera również szereg treści, które poświęcone są cyberbezpieczeństwu, serwisom i inicjatywom społecznościowym, nowoczesnym technologiom i mediom.
Warto zaznaczyć, że program kształcenia został dostosowany do potrzeb, zarówno osób rozpoczynających swoją edukację w zakresie nowoczesnych technologii, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę i umiejętności.
Co będziesz robić po studiach?
Absolwent kierunku architektura informacji zdobędzie kompetencje w zakresie projektowania, tworzenia, wyszukiwania, publikowania (w tym wizualizacji), oceny, selekcji i dostępu do informacji. Tym samym zyskuje możliwość zatrudnienia w wielu sektorach i instytucjach, wśród których należy wymienić:
- media i instytucje kultury,
- centra informacji,
- agencje reklamowe i interaktywne,
- portale i serwisy internetowe,
- firmy infobrokerskie,
- działy IT.