Informatyka społeczna na AGH
Nowy kierunek prowadzony będzie we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej oraz Wydziałem Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy kierunek tego typu o profilu praktycznym prowadzony przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Zasadniczym celem kształcenia jest przekazanie studentowi wiedzy oraz ukształtowanie takich umiejętności i kompetencji, które połączą w sobie aspekty związane z wykorzystaniem najnowszych informatycznych technologii komunikacyjnych z umiejętnością analizy społeczeństwa.
Studia na AGH w Krakowie: życie studenckie, oferta edukacyjna, perspektywy zatrudnienia
Studenci Informatyki społecznej będą mogli zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności w dwóch obszarach:
- zaawansowanych technik odkrywania wiedzy z baz danych (data analitics, data mining, big data, machine learning, predictive analysis);
- user experience i design thinking (user experience design), czyli projektowania produktów interaktywnych w taki sposób, aby były najkorzystniej odbierane przez użytkowników oraz wspomagały zaawansowaną analizę, wyszukiwanie i gromadzenia danych.
Wiele zajęć prowadzonych będzie przez doświadczonych praktyków m.in. z Comarch, Edisonda, Fortress Gaming Technologies, IBM BTO Business Consulting Services, SoInteractive SA, SOKKA, VoiceFinder. Specjaliści prowadzący zajęcia pracować będą ze studentami na realistycznych case studies, projektach i rozwiązaniach wdrożonych/wdrażanych w inicjatywach i biznesach internetowych.
Program studiów obejmuje m.in. takie przedmioty jak:
- Analiza sieci społecznych,
- Grafika komputerowa,
- Badanie użyteczności interfejsów,
- Service design,
- Wielowymiarowa analiza danych,
- Design thinking,
- Komputerowa ekstrakcja danych,
- Text mining,
- Projektowanie interfejsów. Podstawy ergonomii,
- Smart community, smart city,
- Bazy danych,
- Wizualizacja danych,
- Eksploracja danych,
- Modelowanie w data mining.
Organizatorzy studiów zadbali ponadto o możliwość zdobycia przez studentów konkretnego doświadczenia zawodowego w firmach, których profil działalności jest zgodny z tematyką studiów. Wśród przedsiębiorstw znajdują się m.in. Brand 24, Com Creations Group, Divante, Freshmail, HG Intelligence, IBM BTO Business Consulting Services, INNOventure, Intellect, Kontakt Micro-Location, Opcom, PromoAgency. Studenci w czasie obowiązkowych praktyk będą zajmować się następującą tematyką: zbieranie wymagań dotyczących aplikacji, systemu, witryny internetowej, projektowanie makiet UX, zorientowane na użytkownika projektowanie graficzne, testy użyteczności, pozyskiwanie danych źródłowych (komputerowa ekstrakcja, wykorzystanie agregatorów), analiza, modelowanie i wizualizacja danych.