Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna na WIŚ PK
Kierunek odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna jest dostosowany do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy i gospodarki. Współczesna infrastruktura komunalna, szczególnie część odpowiedzialna za dostawy wody oraz energii cieplnej, wymaga, aby osoby ją eksploatujące posiadały zaawansowaną wiedzę i ponadprzeciętne umiejętności niezbędne wobec zwiększającego się stopnia skomplikowania obiektów i urządzeń we współczesnych systemach infrastruktury.
– Konsultacje z osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie i strategię w instytucjach Krakowskiego Holdingu Komunalnego oraz w strukturach zarządzania infrastrukturą komunalną w innych miastach Polski południowej, z którymi na Wydziale Inżynierii Środowiska współpracujemy na co dzień, przekonują o zapotrzebowaniu na specjalistów o specyficznym zestawie kompetencji z zakresu infrastruktury komunalnej, jakich brakuje obecnym absolwentom kierunków energetyka czy OZE – wyjaśnia dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki.
W nowym kierunku uczelnia widzi zadanie dydaktyczne i działanie na rzecz stworzenia odpowiednich kadr dla rozwoju urbanizacji i metropolizacji, ukierunkowanych na kształtowanie i wdrażanie rozwiązań typu SMART.
– Opracowaliśmy zestaw kompetencji, które umiejętnie łączą rozwiązania inteligentne w zakresie zarządzania infrastrukturą i jej rozwojem, przy właściwym bilansowaniu energetycznym nowych rozwiązań, z podnoszeniem jakości przestrzeni, życia mieszkańców oraz dostępu do zasobów naturalnych i uruchomiliśmy kierunek, którego absolwenci przygotowani będą do pracy w przedsiębiorstwach miejskich i lokalnych, zajmujących się eksploatacją zaawansowanej infrastruktury szczególnie zaopatrującej w ciepło i wodę oraz energię – mówi dziekan WIŚ.
Studia na tym kierunku kształtują praktyczne kompetencje zawodowe głównie w zakresie:
- identyfikacji zasobów i możliwości pozyskiwania, przetwarzania i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych,
- analizy i oceny różnych źródeł energii i konsekwencji ich stosowania,
- projektowania instalacji i systemów wykorzystujących OZE,
- zastosowania nowoczesnych technologii prośrodowiskowych w systemach komunalnych,
- rozwiązywania praktycznych problemów związanych z planowaniem, projektowaniem, realizacją, eksploatacją oraz finansowaniem systemów odnawialnych źródeł energii i infrastruktury komunalnej.