Pielęgniarstwo na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach
Decyzja o uruchomieniu kierunku została ogłoszona przez Rektora uczelni, prof. dr hab. Tamara Zacharuk podczas konferencji prasowej. Przesłanki do uruchomienia kierunku wynikają z przeprowadzonych rozmów z Okręgową Izby Pielęgniarek i Położnych. Obecnie ponad 700 pielęgniarek pracujących na terenie działania Izby w województwie mazowieckim przekroczyła 55. rok życia, a już za kilka lat będą mogły przejść na emeryturę. Na ich miejsce potrzebna będzie wykwalifikowana, młoda kadra. Według najnowszych danych Izby już niedługo w województwie mazowieckim może zabraknąć ponad 4 tysięcy pielęgniarek.
W trakcie studiów licencjackich studenci zdobędą specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk medycznych, która w przyszłości pozwoli im na rozpoczęcie pracy pielęgniarki lub pielęgniarza. Studenci będą uczyć w jaki sposób udzielać świadczeń diagnostycznych, rehabilitacyjnych czy leczniczych dla pacjentów. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwoli również na udzielanie rad i wskazań w zakresie promowania zdrowego trybu życia oraz zapobiegania chorobom. Po uzyskaniu dyplomu absolwenci nabędą uprawnienia do wypisywania recept w ramach kontynuacji leczenia.
Zdobyty dyplom uprawnia absolwentów do wykonywania zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza w publicznych i prywatnych placówkach ochrony zdrowia. Po zakończonych studiach absolwenci będą mogli pracować w:
- szpitalach,
- zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
- placówkach nauczania i wychowania,.
- ośrodkach opieki paliatywnej,
- ośrodkach opieki hospicyjnej,
- senatoriach,
- zakładach podstawowej opieki zdrowotnej,
- przychodniach,
- prywatnych gabinetach lekarskich.
Więcej informacji na temat Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach znajdziesz tutaj.