Viadrina chce polskich studentów!

Obecnie ich liczba jest niemal o połowę mniejsza” – powiedział 23 kwietnia wiceprzewodniczący uniwersytetu Alfred Koetzle na konferencji prasowej w graniczącym z Polską mieście. 
Mniejsze zainteresowanie studiami na Viadrinie było m.in. związane z tym, że po rozszerzeniu UE w 2004 r. polscy uczniowie uzyskali większe możliwości studiowania w zagranicznych szkołach wyższych. 
„Od początku celem naszej uczelni było pogłębienie współpracy z Polską na płaszczyźnie naukowej, badawczej, ale także kontaktów międzyludzkich. Dlatego pracujemy nad tym, by zainteresować jak najwięcej polskich uczniów studiowaniem na Viadrinie” – dodał Koetzle. 
Uczelnia zdecydowała się na uruchomienie nowego kierunku studiów licencjackich z zakresu integracji europejskiej, ponieważ kierunek ten cieszy się dużym powodzeniem w polskich szkołach wyższych. 
Rozpoczynający naukę na Viadrinie studenci z Polski mogą też liczyć na stypendium startowe w wys. 150 euro miesięcznie przez dwa pierwsze semestry. 
Od jesieni 2007 r. uniwersytet prowadzi także program marketingowy w Polsce, w ramach którego wykładowcy oraz studenci odwiedzają szkoły średnie i zachęcają do podjęcia studiów na Viadrinie. 
M.in. dzięki tym działaniom w semestrze jesiennym liczba aplikacji chętnych do studiowania z Polski wzrosła o 10 proc. 
Uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą jest jednym z najmniejszych w Niemczech; obecnie ma 5620 studentów i 60 wykładowców. Zajmuje on jednak drugie miejsce wśród niemieckich uczelni pod względem liczby studentów zagranicznych i wymiany międzynarodowej; 54 proc. studentów uczelni korzysta z możliwości wymiany z partnerskimi uczelniami za granicą, których jest w sumie 200. 
W zeszłym roku Viadrina została przekształcona w fundację uniwersytecką. Jak powiedział Koetzle krok ten dał uczelni większą samodzielność finansową. Jednak pozyskiwanie środków od sponsorów nie jest proste w regionie o małej liczbie silnych firm prywatnych – przyznał. Jak na razie fundacja uniwersytecka Viadrina nie otrzymuje wsparcia od żadnej z polskich firm. 
Uniwersytet Viadrina powstał w 1506 roku i była pierwszą landową pruską uczelnią. Studiowali tutaj m.in. bracia Humboldtowie oraz pisarz Heinrich Kleist. W 1811 roku władze pruskie zamknęły placówkę, przenosząc działalność do Wrocławia. Po zjednoczeniu Niemiec, w 1991 roku uczelnię reaktywowano, nastawiając się od początku na współpracę z Polską. 
źródło: PAP – Nauka w Polsce

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *