Pomorskie uczelnie z szeroką współpracą
Rzecznik Politechniki Gdańskiej, Katarzyna Żelazek zapewnia, że utworzenie klastra nie oznacza, że powstała jedna wielka uczelnia. „Każdy podmiot zachowa niezależność, jednak wiele przedsięwzięć realizowanych będzie wspólnie” – podkreśliła.
Profesor Grzegorz Węgrzyn, prorektor ds nauki Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że „przedmiotem współpracy pomorskich uczelni mogą być m.in. problemy biomedyczne, informatyka, informatyzacja, badania środowiskowe oraz wdrażanie konkretnych rozwiązań technicznych”. Jego zdaniem, w tych obszarach uczelnie mogą konkurować nie tylko na poziomie krajowym, ale i międzynarodowym.
Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk uważa, że dzięki współpracy uczelnie zaoszczędzą pieniądze i czas, bo będą wspólnie negocjować np. z przedsiębiorcami czy z innymi partnerami realizację konkretnych projektów.
Klaster pomorskich uczelni wspierać będzie tworzenie konsorcjów badawczych i wdrożeniowych oraz parków technologicznych. Ma pozostawać otwarty na inne instytucje i podmioty, których cele i przedmiot działania są zbieżne z celami klastra.
Komitetem sterującym Klastrem Uczelni Województwa Pomorskiego jest Rada Rektorów Województwa Pomorskiego.
Umowę o utworzeniu klastra podpisali przedstawiciele m.in. Politechniki i Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Reprezentanci uczelni podpisali w czwartek także list intencyjny w sprawie udziału pomorskich szkół wyższych w tworzeniu Pomorskiej Metropolii Wiedzy.
źródło: PAP – Nauka w Polsce