Zarobki absolwentów: ile zarobisz po swoim kierunku studiów?
Głównym celem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń jest prezentacja stawek wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach. W tegorocznej edycji wzięło udział 161 224 osób, ale do końcowych obliczeń posłużyły dane 143 010 respondentów. 63,3% uczestników badania ma mniej niż 35 lat, 68% mieszka w dużych ośrodkach miejskich (miastach powyżej 100 000 mieszkańców), 69,2% ukończyło studia I lub II stopnia, 79,1% zatrudnionych jest w prywatnych przedsiębiorstwach.
Wynagrodzenie absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych
Najlepiej wynagradzanymi absolwentami z tej grupy są osoby, które ukończyły studia psychologiczne. Mediana ich wynagrodzenia wyniosła 4 157 złotych, a co czwarta osoba po psychologii deklaruje, że poziom jej zarobków przekracza 6 500 złotych brutto. Niższe zarobki otrzymują absolwenci socjologii i teologii – mediana ich wynagrodzenia to 4 000 złotych. Mediana wynagrodzeń absolwentów dziennikarstwa, historii i filologii polskiej utrzymuje się na poziomie 3 500 złotych. 25% osób, które ukończyły polonistykę, zarabiała mniej niż 2 584 złotych miesięcznie.
Wynagrodzenie absolwentów kierunków technicznych
Najwyższe zarobki w tej grupie otrzymują absolwenci elektroniki oraz automatyki i robotyki – 25% absolwentów tych kierunków zarabia powyżej 8 500 złotych miesięcznie. Wynagrodzenie absolwentów mechaniki i metalurgii oraz elektryki i energetyki wyniosło 5 000 złotych. Najniższą medianę całkowitego wynagrodzenia otrzymywali absolwenci budownictwa i architektury: 4 210 złotych.
Wynagrodzenie osób po studiach stacjonarnych i niestacjonarnych
W 2015 roku absolwenci studiów prowadzonych w trybie stacjonarnym otrzymywali wyższe wynagrodzenie – mediana ich wynagrodzeń była wyższa o 18,5% od przeciętnej pensji absolwentów studiów prowadzonych w trybie niestacjonarnym. 25% absolwentów, którzy ukończyli studia stacjonarne lub niestacjonarne, otrzymywało odpowiednio: ponad 7 200 złotych i 5 700 złotych miesięcznie.
Wybrane kierunki studiów dziennych i zaocznych
W każdym z prezentowanych w tegorocznym badaniu przypadków wyższe zarobki otrzymywali absolwenci studiów stacjonarnych. Najwyższa mediana wynagrodzeń dotyczyła absolwentów studiów informatycznych: różnica między wynagrodzeniem absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wyniosła w tej grupie ponad 1 500 złotych.
W 2015 roku znacznie niższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci studiów związanych ze sportem, rehabilitacją i fizykoterapią: mediana ich wynagrodzeń wyniosła odpowiednio 2 945 złotych (studia stacjonarne) i 2 600 złotych (studia zaoczne).
Ciekawostka: miesięczne zarobki absolwenta studiów informatycznych prowadzonych w trybie stacjonarnym są wyższe o ponad 110% od zarobków osiąganych przez absolwenta pedagogiki.
Kto zarabia najwięcej?
Zastanawiasz się nad wyborem przyszłej ścieżki zawodowej? Warto na tym etapie sprawdzić widełki płacowe dla poszczególnych stanowisk i branż. Na co zatem czekasz? Sprawdź już teraz, jaka branża jest najbardziej perspektywiczna pod tym względem!
https://www.youtube.com/watch?v=-5M6bF_mMwU