Spotkanie, które miało dotychczas 43 edycje, w 2009 roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Głównym celem obozu jest rozwijanie pasji młodych ludzi w obszarze nauk ścisłych oraz nauka języków obcych.
Podczas corocznych, trwających trzy tygodnie spotkań młodzież z różnych krajów pracuje wspólnie nad wybranymi projektami, których wyniki wydawane są później w publikacji „IAYC report book”.
Artykuły te są nierzadko pierwszymi publikacjami naukowymi uczestników obozu. W 2009 roku młodzi astronomowie będą pracować w 6 grupach: Amateur Astronomy, Basic Astro Questions, Brainstorming on Life, Universe & Everything, Photons of Destiny, Quantum Computations.
Juta Kawalerowicz, jedna z organizatorek obozu w Polsce podkreśla, że międzynarodowy charakter IAYC umożliwia stworzenie międzykulturowego środowiskiem nauczania i platformy współpracy młodych naukowców z całego świata.
„O randze IAYC świadczy fakt, że podczas kolejnych edycji obozu powstał szereg nagradzanych projektów, również na Europejskim Konkursie Młodych Naukowców. Wielu spośród byłych uczestników i liderów IAYC wybrało profesjonalną karierę naukową, obecnie wykładają i pracują w takich placówkach jak na przykład CalTech, MIT, Cambridge, Oxford, Max-Planck-Institute, CERN, ESO – Garching czy King’s College in London” – podkreśla Kawalerowicz.
Obóz jest przygotowywany przez międzynarodowy zespół młodych naukowców oraz studentów. Są oni byłymi uczestnikami obozu, którzy zostali członkami IWA e.V., stowarzyszenia odpowiedzialnego za organizację obozu już od ponad dwóch dekad.áInternational Workshop for Astronomyájest organizacją działającą na zasadach non-profit, a wszyscy liderzy pracują w ramach wolontariatu.
Tegoroczna edycja IAYC odbędzie się między 2 a 22 sierpnia na Hali Miziowej w Korbielowie. Więcej informacji o obozie i stowarzyszeniu IWA znaleźć można pod adresem http://www.iayc.org.
źródło: PAP – Nauka w Polsce