Archeologiczna przyszłość

Przez wiele lat archeologia była uważana za kierunek elitarny, a dostęp do niego mieli nieliczni. Obecnie sytuacja się zmienia – uczelnie poszerzają swoje oferty, umożliwiając uzyskanie wykształcenia archeologicznego znacznie większemu gronu młodych ludzi. W Polsce studia archeologiczne oferuje 14 uczelni. Są to m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie czy Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.

Archeolog, ale nie tylko

Powszechnie uważa się, że praca archeologa wiąże się jedynie z pracą terenową i wyjazdami na misje badawcze. Jednak wbrew powszechnym opiniom absolwenci archeologii mają znacznie więcej możliwości. W ramach tego kierunku dostępnych jest szereg ciekawych i nowoczesnych specjalności, dostosowanych do potrzeb obecnego i przyszłego rynku pracy. Studenci mogą wybrać m.in. archeologię pradziejową, turystyczną, śródziemnomorską czy zarządzanie w archeologii. Każda z uczelni proponuje inny zestaw. Specjalności szczególnie ciekawe i przyszłościowe to archeologia turystyczna i zarządzanie w archeologii – kierunki stosunkowo nowe i oryginalne.

Obecnie archeolog ma zdecydowanie większe możliwości rozwinięcia skrzydeł w karierze zawodowej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dynamiczny rozwój gospodarczy w Polsce oraz idący za nim wzrost inwestycji budowlanych, zwłaszcza infrastrukturalnych, stanowi istotne zagrożenie dla dziedzictwa archeologicznego. Pojawia się więc konieczność prawnie usankcjonowanej ochrony zabytków archeologicznych. W tym kontekście istotne jest profesjonalne przygotowanie do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. A tym zajmuje się specjalność zarządzanie w archeologii. – Absolwent jest z jednej strony wykwalifikowanym archeologiem, a z drugiej otrzymuje odpowiednie wykształcenie w zakresie zarządzania, organizacji i gospodarowania zasobami ludzkimi. Stwarza to szeroki wachlarz możliwości przy poszukiwaniu pracy i często gwarantuje wysokie zarobki – tłumaczy dr Jacek Kabaciński z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.

Turystyka przeszłości nadzieją na przyszłość

Absolwenci archeologii mogą znaleźć też zatrudnienie w instytucjach naukowych, muzeach, a także w placówkach konserwatorskich. Obecnie coraz większy popyt na pracę archeologów zgłaszają również firmy zajmujące się budową autostrad. Jednak największą nadzieją na przyszłość archeologii jest turystyka. – Gwałtownie rozwijająca się w dwóch ostatnich dziesięcioleciach turystyka stwarza przyszłym archeologom nowy segment zatrudnienia. Zabytki archeologiczne, często niezwykle spektakularne, stanowią naturalne obiekty zainteresowania milionów turystów. Ich obsługa organizacyjna i merytoryczna wymaga profesjonalnego przygotowania – wyjaśnia dr Kabaciński. Kończąc archeologię turystyczną absolwent będzie przygotowany nie tylko do pracy w instytucjach i firmach zajmujących się przygotowywaniem i świadczeniem usług turystycznych, ale także w urzędach, administracji oraz instytucjach zajmujących się kształtowaniem relacji europejskich, agencjach turystycznych, w firmach i instytucjach współpracujących z przedstawicielami innych państw. Absolwenci archeologii mają także możliwość założyć własną firmę, organizującą wyjazdy archeologiczne dla zamożnej części społeczeństwa. Ambitni podróżnicy są często znudzeni wielogodzinnym wylegiwaniem się na słonecznych plażach i w ramach urlopu oczekują czegoś ciekawszego. Coraz częściej decydują się na wycieczki archeologiczne.
Jak i gdzie?

Podczas trzyletnich studiów licencjackich młodzi ludzie mają styczność z przedmiotami takimi, jak archeologia różnych epok, źródłoznawstwo czy metodyka badań terenowych.. Ciekawym aspektem studiów są obowiązkowe praktyki w terenie. Pozwalają one studentom na aktywne uczestniczenie w wykopaliskach i częściowe poznanie realiów pracy w zawodzie. – Terenowe praktyki to było jedno z najwspanialszych przeżyć podczas dotychczasowej nauki. Dzięki temu wiem, jak mogłaby wyglądać moja przyszła praca. To właśnie one utwierdziły mnie w słuszności dokonanego wyboru – mówi Izabela Ignatowicz, studentka II roku archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie zajęć terenowych studenci mają możliwość stosowania w praktyce badawczej nowoczesnej aparatury pomiarowej, aparatury służącej dokumentowaniu procesu badawczego i oprogramowania komputerowego, projektowanego specjalnie pod kątem prowadzenia i dokumentowania badań archeologicznych.

Archeologia to świetna propozycja dla pasjonatów. Spoglądać na świat oczami praprzodków, zgłębiać tajniki ludzkiego istnienia, nie dać zapomnieć o tym, co było, a także przekazać światu społeczno-kulturową przeszłość człowieka. To właśnie misja archeologa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *