Biohistoria na Uniwersytecie Jagiellońskim
Czym jednak jest biohistorią, o której zapewne nigdy nie mieliście okazji usłyszeć? Organizatorzy nowej specjalności tłumaczą, że w kręgu jej zainteresowań znajdują się trzy główne obszary: ingerencja człowieka w środowisko, wpływ przyrody na człowieka oraz interpretacja wyobrażeń o środowisku naturalnym. Biohistoria łączy zatem narzędzia różnych dyscyplin, zwłaszcza historii, archeologii, geografii i medycyny.
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, biohistoria jest popularnym kierunkiem na uczelniach zachodnioeuropejskich. Dotychczas nie znalazła ona jednak swojego miejsca w ofercie kształcenia uczelni położonych w Europie Środkowo-Wschodniej – „Z tego, co nam wiadomo, dotychczas na żadnej uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej nie było jeszcze takich studiów. Świat się szybko zmienia i nie powinniśmy się zamykać w ramach tradycyjnych dyscyplin” – powiedział prof. Chwalba.
Wśród tematów, jakimi zajmuje się biohistoria, prof. Chwalba wymienił m.in. zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia w dziejach Europy, wielkie katastrofy żywiołowe, historię chorób i epidemii. W programie studiów znajdą się także specyficznie „polskie” przedmioty, jak dzieje rzeki Wisły i osiedlania się wzdłuż niej. – „Chcemy zajmować się nie tylko oddziaływaniem ludzi na środowisko, ale także tym, jak natura kształtuje człowieka – a więc interakcją między tymi elementami” – zaznaczył prof. Chwalba. Dodał, że IH UJ podąża za globalnymi nurtami w historiografii: pięć lat temu powołał już inne nowatorskie na gruncie polskim studia – antropologię historyczną.
Twórcy specjalizacji biohistorycznej liczą na to, że będzie ona przygotowywać absolwentów do aktywności zawodowej w takich dziedzinach, jak badania naukowe, praca w samorządach czy organizacjach pozarządowych.
Specjalność Biohistoria realizowana będzie wyłącznie na poziomie studiów I stopnia. Jeśli jednak projekt znajdzie zainteresowanie wśród studentów, to niewątpliwie znajdzie się także w ofercie specjalności na studiach II stopnia.