Dworscy architekci

sggw-logo1Aby rozpocząć studia na architekturze krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, trzeba odwiedzić królewskie pałac. W tym roku egzamin z rysunku zostanie przeprowadzony na teren Muzeum Pałacu i Parku w Wilanowie.

Kandydaci na architekturę krajobrazu w SGGW znów spotkają się na egzaminie pięknym miejscu. Dla nich to jeden z ważniejszych testów w życiu, od którego zależeć może ich zawodowa przyszłość. Każdy z kandydatów będzie zmagać się nie tylko ze stresem, ale także musi pokonać swoich rywali. Żeby przystąpić do dalszej rekrutacji na tym kierunku, trzeba dobrze zdać egzamin z rysunku. W tym roku kandydaci na architekturę krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego narysują lub namalują obiekty należące do Muzeum Pałacu i Parku w Wilanowie. Egzamin z rysunku zawsze jest przeprowadzany w dość nietypowym miejscu. W ubiegłym roku odbywał na wiślanej plaży, dwa lata wcześniej na 30. piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, a trzy lata temu na Torach Wyścigów Konnych.
Praca ma mieć charakter studium krajobrazu. Ma to być rysunek ukazujący rzeczywisty, otaczający świat. Młodzi artyści w pierwszej kolejności będą musieli zdecydować, co chcą namalować. Oceniana będzie umiejętność wyboru motywu w krajobrazie, kompozycji malarskiej, a także ich właściwe zaprezentowanie i zakomponowanie na papierze. Wybór powinien być dobrze przemyślany i przeanalizowany. Dlatego kandydaci na architekturę krajobrazu nad analizą otoczenia i wyborem motywu rysunkowego będą musieli się dobrze zastanowić. Prace mogą mieć charakter czarno-białych szkiców rysunkowych wykonanych ołówkiem, pisakiem lub tuszem. Mogą to być kolorowe prace malarskie wykonane akwarelami lub kolorowymi tuszami. Egzaminatorzy będą oceniać nie tylko sposób postrzegania krajobrazu, a także umiejętność skomponowania arkusza papieru, trafności wyboru tematu, zastosowanie zasad perspektywy, wprowadzenie światłocienia oraz operowanie prawidłowymi proporcjami, jakie występują pomiędzy rożnymi obiektami krajobrazu.
Ta nietypowa wycieczka po muzeum rozpocznie się w trzech turach, od godz. 9.30, 12.15 i 15.00. Miejsce i termin zbiórki kandydatów: przed bramą wejściową na teren Muzeum Pałac i Park w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 w Warszawie (na miejscu będą pracownicy SGGW z widocznymi identyfikatorami, którzy poprowadzą grupę do miejsca rejestracji), 2 lipca br. Szczegółowe informacje na temat egzaminu na architekturę krajobrazu: www.sggw.pl/rekrutacja
Żeby studiować architekturę krajobrazu w SGGW, na maturze trzeba było zdawać biologię lub matematykę. Na ten kierunek uczelnia przygotowała 75 indeksów na studia stacjonarne oraz 45 na wieczorowe. Absolwenci archtektury krajobrazu przygotowani są do podjęcia pracy w biurach projektowych, pracowniach architektonicznych, pracowniach konserwacji zabytków, urzędach i placówkach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego, placówkach naukowo-badawczych, szkolnictwie oraz we własnych firmach projektowych lub konserwatorskich. Architektura krajobrazu to jeden z wielu kierunków studiów, jakie SGGW oferuje maturzystom. W tym roku maturzyści mogą wybierać spośród 27 kierunków na studiach dziennych, 19 na zaocznych i 7 na wieczorowych. SGGW na pierwszy rok przyjmie ponad 6 200 osób.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *