Inżynieria biotworzyw na UP w Poznaniu

Biotworzywa, czyli tworzywa produkowane na bazie surowców odnawialnych, są coraz powszechniej stosowane na świecie w wielu gałęziach przemysłu, między innymi przez największe światowe koncerny chemiczne, farmaceutyczne, kosmetyczne czy motoryzacyjne.

Ich właściwości, w porównaniu do tradycyjnych tworzyw sztucznych, są coraz lepsze. Do produkcji biotworzyw wykorzystuje się biomasę, pochodzącą głównie z materiału roślinnego o niskiej wartości technologicznej, jak np. słoma, makuchy, wysłodki buraczane, łodygi traw, kukurydzy czy odpady drzewne. Nazywany jest materiałem przyszłości, bo pozwala chronić klimat poprzez redukcję odpadów i ograniczenie zależności od surowców kopalnych, będąc jednocześnie ekologicznym produktem biodegradowalnym.

W trakcie studiów na kierunku INŻYNIERIA BIOTWORZYW na Wydziale Technologii Drewna UP studenci dowiedzą się, jak wykorzystywać biomasę w dziedzinach przemysłu do tej pory nie kojarzących się z kierunkiem inżynierskim. Studiowanie tego kierunku pokaże, że drewno, które, jak powszechnie wiadomo, odgrywa znaczącą rolę w przemyśle budowlanym, meblarskim i chemicznym, można również zastosować w zupełnie nowych dziedzinach gospodarki – na bazie biomasy z tego właśnie surowca można wytwarzać „ekologiczne tworzywo sztuczne”, które z powodzeniem zastąpi tradycyjne tworzywa sztuczne produkowane z ropy naftowej. Udowodni, że dzięki współczesnym osiągnięciom nauki w dziedzinach nanotechnologii czy chemii polimerów, wykorzystanie biomasy, a w szczególności biomasy leśnej, zyska nowe oblicze jako nauka o ogromnym potencjale rozwoju.

INŻYNIERIA BIOTWORZYW łączy w sobie nowoczesne technologie, ekonomiczne wykorzystanie surowców odnawialnych i troskę o środowisko. Ten wyjątkowy kierunek kształcenia przygotowywać będzie studentów do kariery zawodowej w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni gospodarczej w kraju i na świecie, dając szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie przetwórstwa biomasy i wytwarzania biotworzyw. To ciekawe studia z perspektywami na przyszłość.

Więcej informacji o ofercie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu można znaleźć TUTAJ

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *