Jak ministerstwo pomaga studentom?
W jego opinii, propozycja wprowadzenia katalogu opłat wiąże się ze skargami samych studentów. „Studenci, głównie uczelni niepublicznych, skarżyli się na niespodziewane i dodatkowe opłaty, które musieli wnosić w trakcie kształcenia” – mówił.
Jak zaznaczył, projektowana zmiana ma na celu także „zrównanie statusu (uczelni publicznych i prywatnych – PAP) pod względem oferty (…) finansowej jaką przedstawiają studentom”.
Według Jurka, proponowany przez resort katalog opłat nie wprowadza nowych opłat. „Znajdują się w nim te opłaty, które zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym uczelnia może pobierać już w tej chwili. (…) Te opłaty to są opłaty za zajęcia w językach obcych, które już w tej chwili są możliwe, a także opłaty za egzamin komisyjny, które są bardzo często pobierane na uczelniach niepublicznych” – tłumaczył podsekretarz stanu.
Jurek odniósł się także do planowanej zmiany dotyczącej ograniczenia punktów ECTS. Zgodnie z propozycją ministerstwa nauki, każdy student na studiach pięcioletnich nie będzie mógł przekroczyć 360 punktów ECTS, a na studiach sześcioletnich 420.
Według niego, w proponowanych zmianach chodzi wyłącznie „o poszerzenie dostępu studentów do studiów stacjonarnych w publicznych uczelniach wyższych”. „Czy to podejście ma być takie jak dotąd, że każdy ma dostęp do wszystkich usług edukacyjnych w dowolnym zakresie, czy też ten dostęp limitujemy, a przez to poszerzamy pulę osób, dla których te usługi edukacyjne będą dostępne?” – pytał Jurek.
„Dostęp ma być ograniczony tylko w tym sensie, że każdy kandydat na studia ma pewną pulę usług edukacyjnych, do których ma dostęp” – tłumaczył i dodał, że „to nie ma absolutnie nic wspólnego z cenzusem majątkowym”. „W naszym rozumieniu ma to poszerzyć dostęp do bezpłatnych studiów” – dodał.
W opinii Jurka, proponowane zmiany nie spowodują sytuacji, w której ucierpieć by mogli najlepsi studenci”. „Przewidujemy cały system stypendialny, który ma promować najlepszych studentów” – mówił.
Jak dodał, proponowane zmiany są dopiero na etapie konsultacji społecznych i jak zaznaczył „nie jest przesądzone”, że proponowane zmiany zachowają się w dotychczasowym kształcie.
„Partnerstwo dla wiedzy” jest pierwszą częścią zmian systemowych przygotowywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według minister nauki Barbary Kudryckiej, „celem zmian jest unowocześnienie polskich uczelni i wzmocnienie ich pozycji w światowej przestrzeni edukacyjnej”.
źródło: PAP – Nauka w Polsce