Kierunek LOGISTYKA. Moda czy gwarancja sukcesu zawodowego?
Zapotrzebowanie na logistyków na rynku pracy jest duże, stąd coraz więcej uczelni oferuje kształcenie na tym kierunku. Problem w tym, że często są to instytucje, oferujące niekoniecznie specjalistyczną wiedzę zawodową, którą przyszli absolwenci będą mogli wykorzystać w codziennej pracy.
Wybierając się na studia logistyczne warto zainteresować się specjalistycznymi uczelniami, które dają gwarancję rzetelnej i fachowej oferty edukacyjnej łączącej wiedzę teoretyczną z praktyką. Na polskim rynku edukacyjnym takimi uczelniami są: Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. Uczelnie te, posiadają bardzo dobre, budowane od lat fundamenty nauczania umożliwiające szkolenie na najwyższym poziomie przyszłych specjalistów z dziedziny logistyki i transportu. Największymi atutami tych uczelni są: specjalistyczna kadra wykładowców, współpraca ze specjalistami z branży TSL (Transport-Spedycja- Logistyka), bardzo bogate zaplecze dydaktyczne, najnowocześniejsze laboratoria logistyczne, współpraca zagraniczna (uczelnie oraz instytucje państwowe), udział w projektach badawczych, organizacja ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych oraz studia prowadzone również w języku angielskim.
Absolwenci powyższych szkół wychodząc z dyplomem licencjata, inżyniera czy magistra, są przygotowani do podjęcia pracy w renomowanych firmach z branży, z którymi uczelnie często mają podpisane umowy dotyczące praktyk lub stażów studenckich. Przygotowanie merytoryczne studentów i absolwentów jest na wysokim poziomie, czego dowodem są dobre opinie pracodawców na ich temat. Znalezienie pracy w zawodzie nie jest zatem problemem, a dodatkowo szansą na osiągnięcie zawodowego sukcesu. Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu jest posiadaczem wielu wyróżnień z tytułu swojej działalności. Według rankingu Perspektyw 2011/2012 MWSLiT jest najlepszą specjalistyczną uczelnią logistyczną w Polsce, która jako jedyna w kraju posiada uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku logistyka. Uczelnia w ocenie MNiSW jest jedną z 7 na 340 uczelni niepublicznych w kraju posiadającą 1. kategorię. Ocena dotyczy działalności naukowej, wydawniczej oraz praktycznych wyników badań i prac rozwojowych uczelni. Szkoła nieprzerwanie od 2005 roku jest posiadaczem certyfikatu Wiarygodna Szkoła a w czerwcu br. rektor uczelni odebrał certyfikat Uczelnia Liderów. MWSLiT posiada również jako jedyna uczelnia niepubliczna na Dolnym Śląsku certyfikat ISO 9001:2008.
Dylematy przyszłego studenta – jaką uczelnię wybrać – powinny zostać rozwiane po zapoznaniu się ze szczegółową ofertą edukacyjną, która wybija się ponad te, które są oferowane na innych niespecjalistycznych uczelniach. Przy wyborze naukowej drogi przyszły student powinien zainwestować w kierunkową uczelnię dającą gwarancję, że wiedza i wiadomości, które zostaną mu przekazane nie są płytkie i ogólnikowe, a kierunek na którym znalazł się student nie jest jedynie dodatkiem do głównej oferty edukacyjnej uczelni. Warto też zwrócić uwagę na stopnie kształcenia oferowane przez uczelnię – czy proponuje się tylko licencjat czy także tytuł inżyniera i magistra, gdyż jest to pewnego rodzaju wyznacznik zaangażowania szkoły w dany kierunek.
Odpowiadając na pytanie zadane w tytule. Tak, logistyka jest modnym, będącym na topie kierunkiem studiów. Faktem jest, że absolwenci tego kierunku są na rynku pracy poszukiwani, a proponowane zarobki wysokie. Jednak, decydując się na studia logistyczne, warto dogłębnie przeanalizować oferty edukacyjne dostępne na rynku ze szczególnym uwzględnieniem specjalistycznych uczelni zajmujących się profesjonalnie kształceniem przyszłych logistyków.