DSW była w grupie pierwszych 6 uczelni w kraju, które uzyskały prawo do prowadzenia tego kierunku w ramach studiów I stopnia (licencjackich). Obecnie DSW jest jedną z dwóch uczelni niepublicznych, które posiadają uprawnienia do kształcenia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na poziomie studiów II stopnia (magisterskich).
Studia adresowane są do absolwentów studiów I lub II stopnia takich m.in. kierunków, jak: administracja, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, europeistyka, historia, nauki wojskowe, politologia, prawo, socjologia, stosunki międzynarodowe, zarządzanie. W trakcie nauki studenci zapoznają się z różnymi aspektami bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego oraz zarządzania kryzysami – informuje prof. dr hab. Piotr Mickiewicz, Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych DSW.
O atrakcyjności naszej propozycji decyduje przede wszystkim specyfika postrzegania problematyki bezpieczeństwa. Staramy się, by program studiów obejmował nie tylko zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa militarnego. Duży nacisk kładziemy na rolę tak zwanych
pozamilitarnych zagrożeń bezpieczeństwa, szeroko staramy się zaprezentować takie sfery bezpieczeństwa, jak: zarządzanie kryzysami, organizowanie akcji i działań ratowniczych, budowa lokalnych programów zwalczania zagrożeń bezpieczeństwa. Nowością na tym kierunku studiów będzie jedyna w Polsce specjalność – zarządzanie bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego, którą zamierzamy uruchomić w tym roku akademickim dzięki uzyskanemu wsparciu w ramach funduszy strukturalnych UE. Ponadto, co podkreślam z satysfakcją, zajęcia w naszym Instytucie prowadzą wysokiej klasy specjaliści, osoby czynnie uczestniczące w budowie systemu bezpieczeństwa narodowego oraz zarządzający poszczególnymi jego ogniwami. Są to znani także z występów w mediach pracownicy naukowi Instytutu, jak i praktycy, którzy pełnili lubi pełnią różne funkcje w instytucjach związanych z systemem bezpieczeństwa państwa – dodaje Dyrektor IBiSM DSW.
Absolwenci studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe będą przygotowani do pracy w instytucjach cywilnych oraz mundurowych, związanych z funkcjonowaniem sektora bezpieczeństwa na poziomie krajowym i międzynarodowym, w tym w ramach NATO i UE. Absolwent tego kierunku będzie potrafił kompetentnie kierować pracą zespołów ludzkich i organizować operacje reagowania kryzysowego. Absolwent zostanie przygotowany do pracy na stanowiskach kierowniczych w: administracji rządowej i samorządowej, instytucjach oraz podmiotach gospodarczych działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, Siłach Zbrojnych RP, Policji i innych służbach mundurowych, redakcjach środków masowego przekazu, instytucjach naukowo-badawczych i oświatowych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
Do 31 października 2010 r. prowadzimy nabór na studia w semestrze zimowym w roku akademickim 2010/2011. Rekrutacja na semestr letni rozpocznie się 15 grudnia 2010 roku. Kandydaci na studia mogą się rejestrować elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej uczelni, zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne.
Studia trwają 2 lata (4 semestry), kończą się obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra bezpieczeństwa narodowego.