„To porozumienie jest związane z procesem specjalizacji urzędów statystycznych w poszczególnych regionach. Rzeszowski urząd będzie specjalizował się w skali kraju w trzech dziedzinach; będzie badał zjawiska transgraniczne; drugim obszarem badań będzie turystyka i sport. Trzecią specjalizacją będzie prowadzenie badań i analiz dotyczących bezpieczeństwa energetycznego, gospodarki paliwowo- energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii. I właśnie w tym trzecim punkcie będziemy współpracować z politechniką” – wyjaśnił Oleński.
Jak dodał, specjalność dotycząca szeroko rozumianej energetyki jest nową dziedziną statystki. Wyraził nadzieję, że dzięki współpracy GUS-u i politechniki uda się wypracować metody prowadzenia badań i studiów nad tą dziedziną.
„Zadaniem urzędu statystycznego w Rzeszowie będzie utworzenie bazy danych w zakresie energetyki. Baza ta zgromadzi wieloaspektowe informacje dotyczące tej problematyki. Konstruowanie tego typu bazy wymaga silnego wsparcia naukowego, przede wszystkim określenie zakresu, metodologii, źródeł informacji, pojęć i definicji, które muszą być klarowne. Liczymy na wsparcie nauki, która wypracowuję normy pojęciowe, które są stabilne” – mówił prezes GUS.
Podpisana umowa jest pierwszą w Polsce, która dotyczy specjalizacji urzędu statystycznego. Zdaniem Oleńskiego, będzie ona wzorem dla innych tego typu porozumień, jakie zamierza GUS popisać z uczelniami w kraju.
Rektor PRz Andrzej Sobkowiak powiedział podczas uroczystości, że liczy na owocną współpracę, która przyniesie efekty w postaci różnych badań wykorzystywanych przez kadrę uczelni.
„Jestem zdania, że politechnika powinna nie tylko kształcić, ale również działać na rzecz regionu i uczestniczyć w jego życiu, podpisując dziś tę umowę właśnie to robimy” – zaznaczył.
W opinii dyrektora urzędu statystycznego w Rzeszowie Marka Cierpiał-Wolana, badania, które będą prowadzone wraz z uczelnią, będą miały kolosalne znaczenie dla całego kraju. Przypomniał np., że jeśli chodzi o energię odnawialną, to Polska będzie musiała wywiązać się z zobowiązań narzuconych przez UE.
„A będziemy mogli to zrobić w oparciu o badania, które będziemy tu prowadzić. Sądzę, że współpraca między GUS a Politechniką Rzeszowską stworzy nową jakość w polskiej statystyce” – dodał Cierpiał-Wolan.
źródło: PAP – Nauka w Polsce