Socjologia mody

Socjologia mody jest nową subdyscypliną socjologiczną, obejmującą szeroko rozumiane badania nad rynkiem mody oraz jego społecznymi, kulturowymi i ekonomicznymi uwarunkowaniami. Socjologia mody blisko współpracuje z antropologią mody, różnymi działami nauki o zarządzaniu, marketingu, z ekonomią oraz psychologią. Podstawowe pytania badawcze tej subdyscypliny brzmią:
– jakie kulturowe i społeczne mechanizmy są odpowiedzialne za tworzenie, trwanie i wygasanie trendów w modzie?
– w jaki sposób rynek mody powiązany jest z pozostałymi gałęziami gospodarki i jakie prawa ekonomiczne nim kierują?
– jaką rolę w kreowaniu trendów w modzie odgrywa kultura masowa wraz z jawnymi i ukrytymi mechanizmami marketingowymi?
– jakie mechanizmy psychologiczne sprawiają, że ludzie ulegają trendom w modzie, często uważając się za indywidualistów?
– w jaki sposób moda powiązana jest ze zmianami społecznymi, kulturowymi, ze zmianami obyczajów i sposobu życia?

Socjologia mody uzupełnia zatem „techniczną” wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku mody (np. tę dotyczącą technik marketingowych czy reguł zarządzania firmą z tego sektora) o szeroką, społeczną wiedzę dotyczącą tego, jak powstają i jak zanikają trendy w modzie oraz w jaki sposób moda jest powiązana z tożsamością jednostki, w jaki sposób może być wyrazem jej indywidualizmu lub konformizmu. Posiadanie takiej wiedzy umożliwia m.in. prognozowanie rozwoju rynku mody, planowania strategii marketingowych, analizowanie procesów zachodzących na rynku mody i powiązania tych procesów z szerokim kontekstem społecznym.

W Warszawie socjologię mody można studiować w Wyższej Szkole Turystyki i Języków Obcych, na kierunku socjologia o specjalności socjologia rynku mody.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *