Obecnie z elektronicznych kart produkcji Gemalto korzysta ponad 115 uczelni wyższych (1,1 miliona polskich studentów), a kolejne 300 przygotowuje się do ich wprowadzenia w najbliższym czasie. Studenci wykorzystują na razie karty jako dokument potwierdzający tożsamość, kartę otwierającą drzwi uczelnianych stołówek, akademików, pracowni i laboratoriów, bilet komunikacji miejskiej i elektroniczną portmonetkę.
Wyniki badania przeprowadzonego w lutym br. przez TNS OBOB na zlecenie firmy Gemalto pokazują, że studenci polubili elektroniczne legitymacje studenckie. 80% studentów jest zadowolonych z ich użytkowania, ponieważ jest ona wygodna, funkcjonalna i przy okazji atrakcyjna wizualnie.
Jakie funkcjonalności zdaniem studentów powinna mieć jeszcze używana przez nich elektroniczna legitymacja? Spośród spontanicznie wymienianych funkcji studenci najbardziej są zainteresowani: kartą płatniczą, kredytową, elektronicznym indeksem oraz kartą rabatową do sklepów i kawiarni. Z listy wspomaganej najbardziej pożądane przez studentów aplikacje to: zdalny dostęp do wyników egzaminów, planów zajęć, bilet do kina/teatru, na samolot oraz bilet wstępu na imprezy masowe.
Źródło: Raport Gemalto „Elektroniczna legitymacja studencka na polskich uczelniach – jedna karta wiele możliwości”, COMPUTERWORLD