To pierwsze tego typu porozumienie między UWr a brytyjskim uniwersytetem. Będzie ono obowiązywało do 2011 roku. Studenci Wydziału Fizyki i Astronomii w ramach programu LLP Erasmus mogą obecnie wyjeżdżać na semestr lub dwa na ponad 30 uczelni w kilkunastu krajach europejskich, jednak umowy z Cambridge należą do rzadkości – podkreśla wrocławska uczelnia.
Do Wrocławia z Cambridge przyjadą doktoranci i uczeni, którzy przedstawią badania prowadzone na Wydziale Materiałoznawstwa i Metalurgii Uniwersytetu Cambridge.
Jak wyjaśnia UWr, pierwszym gościem z Cambridge będzie prof. Bartłomiej Głowacki. To z jego inicjatywy doszło do zawarcia umowy.
Prof. Głowacki ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim w 1974 roku. Dziś pracuje w Cambridge, gdzie kieruje Applied Superconductivity and Cryoscience Group – zespołem zajmującym się zastosowaniami nadprzewodnictwa i niskich temperatur. Jest autorem ponad 200 publikacji i 10 patentów. Jesienią podczas 15 godzin wykładów opowie o nadprzewodnictwie i technologiach wodorowych.
Z Wrocławia do Cambridge jako pierwszy wyjedzie Adam Ludwik, doktorant z Instytutu Fizyki Doświadczalnej. Dołączy do grupy badawczej profesora Głowackiego. Będzie badał aktywną warstwę dwutlenku tytanu nanoszoną na powierzchnie ceramiczne technikami eksperymentalnymi fizyki powierzchni. Jak wyjaśnia doktorant, materiał ten pod wpływem promieniowania ultrafioletowego nabiera właściwości samooczyszczających i bakteriobójczych. Technologiami nakładania powłok o dobrze przebadanych właściwościach interesuje się przemysł, więc jest szansa na szybkie wykorzystanie wyników badań w praktyce.
źródło: PAP – Nauka w Polsce