Studia w Danii (film)
System szkolnictwa w Danii
Duńskie uczelnie mogą pochwalić się bardzo praktycznym systemem nauczania. Zajęcia w małych grupach, projekty, praktyki zagraniczne to tylko część zajęć, które umożliwiają studentom zdobycie – oprócz wiedzy – konkretnych umiejętności. Ciekawą formą nauki są zajęcia wydziałowe, podczas których studenci różnych kierunków przygotowują wspólne projekty. Dzięki temu uczą się zasad pracy zespołowej, organizacji i podziału obowiązków, a przy tym każdy trenuje w swojej dziedzinie. Do nauki niewątpliwie zachęcają również warunki, jakie panują na uczelniach. Przestronne sale, nowoczesne wyposażenie, dostęp do bibliotek i czytelni przez całą dobę, bezpłatny Internet na terenie całego campusu – to tylko kilka udogodnień dla studentów.
Relacje studentów z wykładowcami na duńskich uczelniach
Inaczej niż w Polsce wyglądają relacje studentów z wykładowcami. Duńscy nauczyciele są bardzo otwarci, pełnią rolę coacha, który czuwa nad procesem edukacji udzielając wskazówek i rad.
– Mimo braku typowej relacji profesor -student, studenci mają wielki szacunek do swoich wykładowców. Zaskoczeniem dla niektórych studentów może być to, że zwracamy się do nich po imieniu. Co więcej, zawsze możemy wpaść niezapowiedziani do ich biura i porozmawiać na każdy temat, nie tylko związany z przedmiotem – opowiada Agnieszka, studentka VIA University College.
Rekrutacja na studia w Danii
Aby studiować w Danii wystarczy zdana matura lub ukończone studia pierwszego stopnia i znajomość języka angielskiego. Warto dodać, że aby uczyć się na zagranicznej uczelni wcale nie trzeba mieć samych szóstek na świadectwie. Najczęściej progi przyjęć są podobne do tych obowiązujących na polskich uczelniach. Dodatkowym wymaganiem jest poziom angielskiego, który musi być dość wysoki. To dlatego, że zajęcia odbywają się w tym właśnie języku. Jednak nie wszystkie uczelnie wymagają certyfikatu potwierdzającegoznajomość angielskiego. Umiejętności są sprawdzane podczas rozmowy kwalifikacyjnej i testu. Ci, którzy aplikują za pośrednictwem programów edukacyjnych mogą taką rozmowę odbyć w Polsce.
Myślicie, że studia w Danii są drogie? Nic bardziej mylnego 😉 Rekrutacja na studia też nie jest szczególnie wymagająca. Ale najciekawsza jest sama forma studiowania: zajęcia praktyczne, projekty samodzielne i wspólne z innymi studentami. Egzamin na Skypie? Czemu nie!
https://www.youtube.com/watch?v=hPnG6xGVXis&list=PLNE3-sXEXKNzbfeCcmOEqhNqz4VZumWha&index=3
Rok akademicki w Danii rozpoczyna się w dwóch terminach: na przełomie sierpnia i września oraz w lutym.
– Do aplikacji należy dołączyć list motywacyjny i co najmniej dwa listy rekomendacyjne, np. od nauczycieli, pracodawców czy innych osób mogących poświadczyć naszą aktywność. Następnie kandydata czeka rozmowa z przedstawicielami uczelni. Ale bez obaw, nikt nie przepytuje maturzystów z wiedzy szkolnej. Chodzi o to, aby sprawdzić ich motywację, umiejętności interpersonalne czy predyspozycje do bycia liderem w grupie – wyjaśnia Karol z serwisu www.studiazagranica.pl
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.studiazagranica.pl