Uniwersytet Dzieci jest projektem Fundacji Paideia, która jako organizacja non-profit zrzesza ludzi, którym leży na sercu odpowiednia edukacja najmłodszych. Obecnie Uniwersytet Dzieci działa w trzech ośrodkach w Polsce – Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. W sumie na zajęcia uczęszcza ok. 3 tys. studentów. W każdym z ośrodków patronat nad inicjatywą objęły prestiżowe uczelnie.
W tym roku Uniwersytet Rolniczy w Krakowie włączy się po raz pierwszy w projekt „Uniwersytet dzieci – wiedza i wyobraźnia”. Projekt tej pozaszkolnej inicjatywy edukacyjnej skierowany jest dla dzieci w wieku 7-12 lat. Program trwa kilka lat i rozpoczynając go w szkole podstawowej można także kontynuować dalej. Działalność polega przede wszystkim na współpracy z uczelniami, organizowane są wykłady, warsztaty, pokazy.
Wykład o owadach pod hasłem „Nie taki owad straszny” poprowadzi prof. dr hab. Kazimierz Wiech, entomolog, kierownik Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Rolniczego, popularyzator nauki, inicjator „Dni Owada” oraz Uniwersytetu dla Młodzieży. Wykład odbędzie się 23 maja, miejsce: Kampus UJ, ul. Gronostajowa 7, o godzinie 10:00 i 11:45.
Na warsztatach z embriologii ptaków dzieci dowiedzą się m.in. jak w jajku powstaje nowe życie, w jaki sposób w jajku mieści się rosnący zarodek kurczaka. Mali laboranci zobaczą również jak w jajku rośnie kurczak – przyglądając się zarodkom kurzym w różnych fazach rozwoju. Następnie porównają „jajka ze sklepu” i „jajka od kury i koguta”, by poznać odpowiedź na pytanie: czy z każdego jajka może wykluć się kurczak. Na koniec uczestnicy zajęć będą świadkami niezwykłego momentu: podsłuchają i podglądną klujące się pisklęta.
Zajęcia poprowadzi Dr inż. Marcin Lis w dniach 23 maja (godzina: 10:00, 11:45, 13:30, 14:45) i 30 maja (godzina: 10:00, 11:15, 12:45, 14:00), miejsce: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Al. Mickiewicza 24/28, sala 440.
Bogate życie wewnętrzne pasożytów, czyli co w nas mieszka? Tak zatytułowano warsztaty z parazytologii. Młodzi słuchacze dowiedzą się m.in. co to jest pasożyt – czy może nim być człowiek dla człowieka, jacy niechciani „goście” żyją w ludziach i zwierzętach, czy pasożyty naszego psa mogą być groźne również dla nas.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, gdzie można spotkać pasożyty w domu oraz podczas spaceru w lesie, w parku, nad wodą. Wykłady będą prowadzone 23 maja (godzina:10:00, 11:45, 13:30) i 30 maja (godzina: 10:00, 11:15, 12:45, 14:00, 15:15) przez dr inż. Sławomira Kornasia na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego, Al. Mickiewicza 24/28, w sali 030.
W przyszłości Uczelnia zamierza organizować tego typu wykłady cyklicznie.