Jak informuje rzecznik UW Anna Korzekwa, studentem Uniwersytetu Otwartego może zostać każdy, bez względu na posiadane wykształcenie. Nie obowiązują egzaminy wstępne, ani konkurs świadectw. Zapisać może się każdy, kto ukończył 16 lat. Nie wyznaczono również górnej granicy wieku. W jednej grupie spotykają się więc osoby, które zawodowy start mają dopiero przed sobą i te, które są już na emeryturze.
Na studentów Uniwersytetu Otwartego czeka ponad 120 kursów. Wśród nich znajdują się te, które cieszyły się największą popularnością podczas poprzedniej edycji oraz 50 zupełnie nowych zajęć. Ich autorami są wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.
Wśród nowości w ofercie Uniwersytetu Otwartego znalazły się: podstawowy kurs języka niderlandzkiego z elementami wiedzy o kulturze Holandii i Belgii pt. „Nie tylko tulipany i wiatraki”; „Protokół dyplomatyczny”; „Wywieranie wpływu dla uczciwych”; „Kryzysy, czyli wielkie wyzwania dla światowej gospodarki”; „Współczesna fizyka cząstek elementarnych i jądra atomowego”; „Walory przyrodnicze i kulturowe Gorców, Pienin, Podhala i Tatr – kurs wyjazdowy”.
Do zajęć, które poprzednio cieszyły się największą popularnością i zostaną powtórzone w nadchodzącej edycji należą: Prawo i język – wykłady z zakresu komunikacji prawniczej i urzędowej; Gry i negocjacje; Słynne powieści angielskie; Analiza finansowa i statystyczna w Excelu; Historia filmu polskiego. Wszystkie kursy podzielono na sześć bloków tematycznych: Kultura i sztuka; Języki i narody; Człowiek i społeczeństwo; Biznes, gospodarka i prawo; Nauka i technika; Człowiek i środowisko.
Jak wyjaśnia Anna Korzekwa, na zajęcia należy zapisać się przez Internet, na stronie www.uo.uw.edu.pl . Każdy słuchacz może wziąć udział w dowolnej liczbie kursów.
Ceny zajęć wahają się od 180 zł do 270 zł – w przypadku kursów informatycznych. Pod koniec kursu studenci będą mogli przystąpić do egzaminu. Osoby, które przejdą go pomyślnie, otrzymają świadectwo ukończenia UO i certyfikat poświadczający zdobycie konkretnych kwalifikacji.
Jak zapewniają organizatorzy Uniwersytet Otwarty UW może stać się centrum kształcenia otwartego w Polsce. Jego zadaniem jest dostarczenie najwyższej jakości usług edukacyjnych przeznaczonych dla osób dorosłych, niezależnie od ich wykształcenia, statusu społecznego czy poglądów społeczno-politycznych. W pierwszym roku działalności Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego w zajęciach wzięło udział 3600 osób.
Ewelina Krajczyńska
źródło: PAP – Nauka w Polsce