WSH otwiera Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sosnowcu to już druga tego rodzaju placówka działająca pod egidą Wyższej Szkoły Humanitas. Uczelnia od roku prowadzi podobny uniwersytet w Dąbrowie Górniczej, współpracując z Pałacem Kultury Zagłębia. Jak wyjaśnia Kaczmarczyk, to ogromna popularność zajęć w Dąbrowie skłoniła władze WSH do rozszerzenia oferty. 
Propozycja UTW adresowana jest przede wszystkim do seniorów. Celem inicjatywy jest rozszerzanie ich horyzontów intelektualnych, integracja międzypokoleniowa, organizowanie wolnego czasu oraz promocja osiągnięć nauki i techniki. „Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w tym członków rodzin osób starszych” – mówi przedstawicielka szkoły Ewa Kraus. 
Słuchacze nowego UTW będą mogli uczestniczyć w warsztatach psychologicznych, fotograficznych, komputerowych, filozoficznych, a nawet sesji jogi. Zajęcia – w formie comiesięcznych spotkań – poprowadzą nauczyciele akademiccy, głównie pracownicy WSH. 
„Skompletowaliśmy już zespół wykładowców oraz listy wykładów i warsztatów, a indeksy wydrukowane specjalnie na potrzeby UTW już czekają na studentów” – dodaje Katarzyna Gebel, koordynator projektu. 
Przypomina też, że inicjatywa WSH spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony osób starszych. „Kiedy prowadziliśmy nabór, telefony praktycznie nie przestawały dzwonić. Lista słuchaczy zapełniła się błyskawicznie. Mieszkańcy Sosnowca i miast ościennych potwierdzili tym samym, że studiowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla młodzieży, a UTW odpowiada na potrzebę poszerzania horyzontów intelektualnych i integracji międzypokoleniowej, a przy okazji sprzyja efektywnemu wykorzystaniu czasu wolnego” – mówi Gebel. 
Wykłady i ćwiczenia sosnowieckiego UTW będą się odbywać w siedzibie Wyższej Szkoły Humanitas przy ul. Kilińskiego 43 w Sosnowcu. 
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji. Dwa lata później podobną placówkę otwarto w Warszawie, a obecnie istnieje ich w kraju już ponad 100. UTW dzielą się na dwa typy – będące integralną częścią wyższej uczelni lub powołane przez stowarzyszenia i inne instytucje zajmujące się popularyzowaniem nauki. Największe w Polsce Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w Warszawie, Katowicach, Lublinie i Białymstoku. 
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *