Na pomysł pozyskania starej lokomotywy wpadł Łukasz Wzorek, wówczas student, obecnie doktorant Wydziału Metali Nieżelaznych AGH. Wkrótce dołączyli do niego koledzy z międzyuczelnianego Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorców „Firma”, działającego przy Ośrodku Historii Techniki z Muzeum AGH. W poszukiwaniu odpowiedniego parowozu studenci zjeździli po Polsce dwa tysiące kilometrów. Pół roku trwały rozmowy z PKP Cargo, właścicielem stojącej na bocznicy w Chojnicach lokomotywy typu Ty2, wyprodukowanej w 1943 r. i do końca lat 70. pracującej w PKP. W końcu kolejowa spółka nie tylko zgodziła się oddać za darmo przeznaczony na złom parowóz, ale dodała do niego także tender i pochodzący z lat 50. wagon. Zrezygnowała także z zapłaty za dostarczenie prezentu do Krakowa.
Odrestaurowania lokomotywy z przynależnościami podjęli się specjaliści z Zakładu Napraw i Utrzymania Taboru w Pyskowicach, należącego do PTK Holding SA z Zabrza. Remont został już ukończony. Za kilka tygodni odnowiona lokomotywa, tender i wagon przyjadą do Krakowa. Na AGH ważący 120 ton zestaw zostanie dostarczony na specjalnych samobieżnych lawetach. Zabytkowy pociąg trafi na skwer przy jednym z budynków AGH.
Oficjalnie i uroczyście zostanie przekazany społeczności akademickiej 30 maja, w dniach obchodów jubileuszowych uczelni. Pomysłodawcy planują, że parowóz stanie na rolkach, a dzięki specjalnemu silnikowi będzie można zobaczyć w działaniu jego napęd. Będą też efekty akustyczne, niewykluczone, że z komina od czasu do czasu poleci dym. Co do wagonu są różne koncepcje. Najprawdopodobniej po gruntownej przebudowie posłuży on ultranowoczesnej promocji uczelni i Krakowa. A w nieodległej przyszłości obok zostanie zbudowany niewielki budynek, w którym znajdzie siedzibę klub studenckich kół naukowych AGH.
– Nasz pomysł nigdy nie zostałby zrealizowany, gdyby nie poparcie władz AGH – podkreśla Łukasz Wzorek. – Bardzo wiele zawdzięczamy też fundacji Era Parowozów, a przede wszystkim właścicielom prywatnego skansenu kolejowego z Pyskowic, Krzysztofowi i Zbigniewowi Jakubinom.
Portale www.Studia.net i www.Edukacja.net objęły obchody patronatem medialnym. Szczegóły dotyczące 90-lecia AGH dostępne na www.90lat.agh.edu.pl.
Konkurs na cztery kierunki zamawiane wygrała w tym roku Politechnika Gdańska. Specjalnym programem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostały objęte: biotechnologia, chemia, ochrona środowiska wykładana w języku angielskim oraz technologie ochrony środowiska. Wszystkie na Wydziale Chemicznym.
W dniach 28-29 lutego 2012 r., na obiektach CWZS ZAWISZA w Bydgoszczy, ul. Gdańska 163 odbędzie się X edycja Targów Edukacji „START 2012” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Patronat medialny nad targami objął Express Bydgoski jak również portale internetowe m. in. www.kierunkistudiow.pl, www.Studia.net, www.Kierunki.net. www.Uczelnie.net, www.Edukacja.net.
Politechnika Poznańska rozpocznie od października kształcenie operatorów systemów jądrowych. Ma to być jeden z argumentów przemawiających za lokalizacją elektrowni jądrowej w Wielkopolsce. Według marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, odpowiednio wykwalifikowana kadra naukowa może być poważnym atutem przy ustalaniu miejsca budowy takiej elektrowni.
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych „Zarządzenie w archeologii”. „Studia są skierowane do wszystkich osób planujących rozpocząć lub kontynuować działalność naukową, gospodarczą lub inną związaną z archeologią, a także dla osób, które działają w branżach mających kontakt z działalnością archeologiczną” – informują organizatorzy kursu.
Gdańska Wyższa Szkoła Administracji prowadzi rekrutację na nowy kierunek studiów – „zarządzanie i inżynieria produkcji”. Są to 7-semestralne studia inżynierskie kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera, specjalisty w zakresie zarządzania i inżynierii produkcji. Zajęcia rozpoczynają się od lutego.