Lokomotywa Postępu
Na pomysł pozyskania starej lokomotywy wpadł Łukasz Wzorek, wówczas student, obecnie doktorant Wydziału Metali Nieżelaznych AGH. Wkrótce dołączyli do niego koledzy z międzyuczelnianego Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorców „Firma”, działającego przy Ośrodku Historii Techniki z Muzeum AGH.

Odrestaurowania lokomotywy z przynależnościami podjęli się specjaliści z Zakładu Napraw i Utrzymania Taboru w Pyskowicach, należącego do PTK Holding SA z Zabrza. Remont został już ukończony. Za kilka tygodni odnowiona lokomotywa, tender i wagon przyjadą do Krakowa. Na AGH ważący 120 ton zestaw zostanie dostarczony na specjalnych samobieżnych lawetach. Zabytkowy pociąg trafi na skwer przy jednym z budynków AGH.

– Nasz pomysł nigdy nie zostałby zrealizowany, gdyby nie poparcie władz AGH – podkreśla Łukasz Wzorek. – Bardzo wiele zawdzięczamy też fundacji Era Parowozów, a przede wszystkim właścicielom prywatnego skansenu kolejowego z Pyskowic, Krzysztofowi i Zbigniewowi Jakubinom.
Portale www.Studia.net i www.Edukacja.net objęły obchody patronatem medialnym. Szczegóły dotyczące 90-lecia AGH dostępne na www.90lat.agh.edu.pl.
źródło: AGH, fot. Łukasz Wzorek