Lokomotywa Postępu

 
Na pomysł pozyskania starej lokomotywy wpadł Łukasz Wzorek, wówczas student, obecnie doktorant Wydziału Metali Nieżelaznych AGH. Wkrótce dołączyli do niego koledzy z międzyuczelnianego Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorców „Firma”, działającego przy Ośrodku Historii Techniki z Muzeum AGH.
phoca_thumb_s_lok1W poszukiwaniu odpowiedniego parowozu studenci zjeździli po Polsce dwa tysiące kilometrów. Pół roku trwały rozmowy z PKP Cargo, właścicielem stojącej na bocznicy w Chojnicach lokomotywy typu Ty2, wyprodukowanej w 1943 r. i do końca lat 70. pracującej w PKP. W końcu kolejowa spółka nie tylko zgodziła się oddać za darmo  przeznaczony na złom parowóz, ale dodała do niego także tender i pochodzący z lat 50. wagon.  Zrezygnowała także z zapłaty za dostarczenie prezentu do Krakowa.
 
Odrestaurowania lokomotywy z przynależnościami podjęli się specjaliści z Zakładu Napraw i Utrzymania Taboru w Pyskowicach, należącego do PTK Holding SA z Zabrza. Remont został  już ukończony. Za kilka tygodni odnowiona lokomotywa, tender i wagon przyjadą do Krakowa. Na AGH ważący 120 ton zestaw zostanie dostarczony na specjalnych samobieżnych lawetach. Zabytkowy pociąg trafi na skwer przy jednym z budynków AGH.
phoca_thumb_s_lok4Oficjalnie i uroczyście zostanie przekazany społeczności akademickiej 30 maja, w dniach obchodów jubileuszowych uczelni.  Pomysłodawcy planują, że parowóz stanie na rolkach, a dzięki specjalnemu silnikowi będzie można zobaczyć w działaniu jego napęd. Będą też efekty akustyczne, niewykluczone, że z komina od czasu do czasu poleci dym. Co do wagonu są różne koncepcje. Najprawdopodobniej po gruntownej przebudowie posłuży on ultranowoczesnej promocji uczelni i Krakowa. A w nieodległej przyszłości obok zostanie zbudowany niewielki budynek, w którym znajdzie siedzibę klub studenckich kół naukowych AGH.
 
– Nasz pomysł nigdy nie zostałby zrealizowany, gdyby nie poparcie władz AGH – podkreśla Łukasz Wzorek. – Bardzo wiele zawdzięczamy też fundacji Era Parowozów, a przede wszystkim właścicielom prywatnego skansenu kolejowego z Pyskowic, Krzysztofowi i Zbigniewowi Jakubinom.
 
Portale www.Studia.net i www.Edukacja.net objęły obchody patronatem medialnym. Szczegóły dotyczące 90-lecia AGH dostępne na www.90lat.agh.edu.pl.  
 
źródło: AGH, fot. Łukasz Wzorek

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *