Na I roku obowiązkowe zajęcia z praw studenta
Doradca, motywator, a często także mediator – w takie role wciela się asystent rodziny. Wkrótce na rynku pracy znacznie zwiększy się zapotrzebowanie na osoby wykonujące tę profesję, bo od 2015 r. asystenta będzie musiała zatrudniać każda gmina. Wyższe uczelnie już przygotowują studentów do pracy w tym zawodzie.
Wybór kierunku studiów bardzo często określany jest mianem pierwszego i najważniejszego kroku w dorosłe życie. Każdego roku tysiące osób staje przed dylematem: jaki kierunek wybrać? Maturzyści nie są jednak jedyną grupą, która szuka odpowiedniego kierunku studiów. Równie często wybierają studenci: studia II stopnia i drugi kierunek studiów. Rosnące oczekiwania pracodawców sprawiają bowiem, iż studenci dążą do lepszego dopasowania swojego wykształcenia do wymogów rynku pracy. Jak podjąć właściwą decyzję? W jaki sposób wybrać kierunek studiów, który będzie dla nas interesujący i jednocześnie zapewni nam zatrudnienie po opuszczeniu murów akademickich?
Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego otrzymał dofinansowanie na utworzenie nowej specjalności Ekofizyka z ochroną radiologiczną na kierunku Fizyka. Rekrutacja rozpocznie się już w lipcu 2012 r. Na studia ma zostać przyjętych 20 osób.
Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, gdzie jest najmniej studentów z zagranicy. Na polskich uczelniach – według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – studiuje ok. 14 tys. obcokrajowców. „Polska pod względem liczby zagranicznych studentów wciąż prezentuje się bardzo słabo” – oceniła w rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka – „okazuje się bowiem, że na Węgrzech studentów zagranicznych jest procentowo siedem razy więcej, a w Czechach nawet dwanaście razy więcej”.