Wybór kierunku studiów – poradnik dla kandydatów

 

Trudna sztuka wyboru kierunku

Logicznym jest, iż nigdzie w Internecie nie znajdziecie gotowej instrukcji, która „krok po kroku” doprowadzi Was do znalezienia idealnego kierunku studiów. Wybór tego typu jest kwestią indywidualną i opiera się na naszych zdolnościach, mocnych i słabych stronach oraz naszej wizji przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę przy ostatnim zdaniu, gdyż jest ono kluczowe. Nasze mocne i słabe strony (np. zamiłowanie do konkretnych przedmiotów w czasach licealnych) stanowią podstawę do dalszych rozważań.

Przykład:

  • Andrzej w czasach licealnych doskonale radził sobie z przedmiotami ścisłymi. Matematyka, fizyka i chemia nie stanowiły dla niego żadnego problemu. Prywatnie interesował się nowymi technologiami i dziedziną robotyki.
  • Anita od najmłodszych lat ceniła sobie kontakt z ludźmi i powtarzała, że w przyszłości zostanie nauczycielką. W czasach licealnych jej zainteresowania poszerzyły się o psychologię.
  • Artur od dziecka wykazywał się swoimi umiejętnościami nauki języków obcych. W liceum biegle posługiwał się językiem angielskim i niemieckim. Rozpoczął również naukę języka francuskiego, który uznał za najbardziej przyszłościowy i interesujący.

Spróbujcie teraz sami odgadnąć: jaki kierunek wybrali nasi fikcyjni bohaterowie? Wasze licealne i pozalekcyjne zainteresowania dostarczają ogromnej ilości informacji. Co więcej – informacji, które pomogą Wam w podjęciu ostatecznej decyzji. Jeśli jednak nadal macie z tym problem, to może warto zwrócić się o pomoc do innych osób, które podjęcie decyzji mają już „za sobą”?
kierunki studiów forum

W morzu kierunków…

Określiliście już swoje zainteresowania oraz mocne i słabe strony? Doskonale, a zatem możemy przejść do następnego etapu. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż w ofercie polskich uczelni znaleźć można „setki kierunków studiów i specjalności”. Niesie to za sobą olbrzymie korzyści dla kandydatów, ale jednocześnie też zagrożenie. Niewątpliwą zaletą rozbudowanej oferty jest lepsze dopasowanie kierunku do naszych posiadanych predyspozycji i oczekiwań. Z drugiej strony – utrudnia to nam dokonanie wyboru. Na szczęście negatywny aspekt można skutecznie wyeliminować – wystarczy na wstępie wybrać grupę kilku kierunków, które spełniają nasze oczekiwania.

Zarządzanie, informatyka, ekonomia, automatyka i robotyka, politologia… wymieniać można w nieskończoność. W kolumnie po lewej stronie znajdziecie wszystkie kierunki studiów, które dostępną są w ofercie polskich uczelni. Z myślą o Waszej wygodzie zostały one starannie skatalogowane i posegregowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo i szybko odnajdziecie kierunek, który mógłby Was zainteresować.
wybor kierunku forum„Czas to pieniądz” – z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy człowiek. W związku z tym przygotowaliśmy listę najpopularniejszych w Polsce kierunków studiów. Oto one:

 

Finis adest operi

Koniec zawsze wieńczy dzieło, prawda? W takim razie życzymy Wam podjęcia trafnej decyzji, która w przyszłości zaowocuje znalezieniem wymarzonej pracy, w której będziecie mogli wykorzystać wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobytą w murach Waszej przyszłej uczelni.

Na naszym forum dyskusyjnym możecie zapoznać się z opiniami studentów wybranych kierunków. Jest to dla Was nieocenione źródło informacji – począwszy od realizowanego programu, poprzez życie studenckie, a na perspektywach zawodowych kończąc.


Autor: Miłosz Szkudlarski

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *