Debata o reformie studiów

W siedzibie resortu zjawili się reprezentanci Parlamentu Studentów RP, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Zrzeszenie Studentów Polskich, Stowarzyszenie Studentów Uczelni Niepaństwowych MONSSUN, kuria doktorantów z Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz rzecznik praw studenta. MNiSW reprezentowali: prof. Barbara Kudrycka i wiceministrowie: prof. Grażyna Prawelska-Skrzypek, prof. Witold Jurek i doradca minister dr Dominik Antonowicz. 
Jak informuje MNiSW, na początku debaty przedstawione zostały główne założenia pakietu dla studenta, które są obecnie na etapie konsultacji. Minister Kudrycka zaznaczyła, że wiele proponowanych rozwiązań już wchodzi w życie – np. możliwość rezygnacji z indeksu, specjalne finansowanie studiów w języku angielskim czy zamawianie kierunków strategicznych dla rozwoju Polski. 
Przewodniczący Parlamentu Studentów RP, Bartłomiej Banaszak na początku spotkania zaznaczył, że studenci czują się odpowiedzialni za system szkolnictwa wyższego w Polsce. „Dlatego – mówił – dziękujemy pani minister za to spotkanie i tak szerokie konsultacje społeczne, na których nam bardzo zależy. Jest to pierwszy przypadek od bardzo wielu lat, kiedy minister stara się patrzeć na szkolnictwo wyższe oczami studenta”. 
Jak podaje MNiSW, podczas debaty największe zainteresowanie studentów wzbudzał pomysł limitowania bezpłatnego studiowania na kilku kierunkach naraz. 
Minister Kudrycka podkreślała, że proponuje sprawiedliwy dostęp do darmowych studiów i lepszy pomysł na realizację konstytucyjnej zasady dostępu do bezpłatnej edukacji. 
„Najlepsi studenci będą mieli zwiększony limit punktów zaliczeniowych ECTS, do 540, tak, by mogli studiować na drugim kierunku. Chcemy jednocześnie wyeliminować patologię, gdzie student ledwie radzący sobie na jednym kierunku podejmuje studia na kilku następnych, blokując miejsca innym tylko po to otrzymywać stypendia z kilku źródeł, a wszystko to na koszt podatnika. Tymczasem ktoś mający nieraz minimalnie tylko gorsze stopnie na świadectwie maturalnym, pochodzący z mniejszych ośrodków, o niższym statusie majątkowym, bez szans na korepetycje, jest na straconej pozycji i często musi zrezygnować z wykształcenia” – uzasadniała konieczność zmian. 
Jak podaje w komunikacie MNiSW, studenci pytali także o punkty zaliczeniowe ECTS, jawność obron prac magisterskich, wysokość środków przeznaczonych na fundusz stypendialny, pomysł monitorowania losów zawodowych absolwentów uczelni, elektroniczny system zarządzania procesem kształcenia, katalog usług edukacyjnych, krajowe ramy kwalifikacji i zmiany w systemie nagradzania wybitnych studentów i doktorantów. EKR 
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *