Internet dla wszystkich na politechnice

Jak poinformowała Katarzyna Wardzińska, p.o. kierownik Uczelnianego Centrum Informatycznego, odbiorcami projektu będą nie tylko studenci PB (ok 13 tys.), ale także pracownicy uczelni, kandydaci na studia korzystający z rekrutacji przez internet (rocznie ok 10 tys.), czy dostawcy – w sumie ok 22 tys. osób.

W ramach projektu najpóźniej w czerwcu na sześciu wydziałach oraz w czterech akademikach PB zainstalowane zostaną specjalne urządzenia umożliwiające bezprzewodowy dostęp do internetu wszystkim posiadaczom telefonów komórkowych oraz laptopów. Wardzińska zaznacza, że na razie darmowy dostęp do sieci będzie funkcjonował „wyspowo” – na korytarzach wskazanych przez dziekanów. W planie uczelnia ma jednak jeszcze w tym roku rozbudowę systemu.

W ramach projektu w miejscach najczęściej odwiedzanych przez studentów w budynkach wydziałowych oraz akademikach umieszczonych zostanie także 11 Publicznych Punktów Dostępu do Internetu (PIAP), wyposażonych w komputer podłączony do internetu oraz drukarkę.

Zostanie też uruchomiona usługa, dzięki której studenci będą mogli przesłać w formie elektronicznej podanie do dziekanatu lub złożyć wniosek. Wardzińska podkreśla, że będzie to rozszerzenie dotychczasowych internetowych usług dla studentów, m.in. sprawdzania swoich płatności, planu zajęć czy oceniania w specjalnych ankietach wykładowców.

Wardzińska podkreśla, że w dzisiejszych czasach łatwy dostęp do internetu to konieczność. „Musimy też wyjść naprzeciw potrzebom studentów, bo internet jest w tej chwili wszędzie i standardem jest, że każdy ma w szkole, w pracy czy też w domu internet” – dodaje.

Politechnika Białostocka to największa i najstarsza uczelnia techniczna w regionie. Na dwóch wydziałach prowadzi studia doktoranckie, współpracuje też z kilkunastoma zagranicznymi uczelniami w zakresie wymiany studenckiej.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *