Inżynieria danych – kierunek studiów
Moc tkwi w informacji, a te studia przygotowują specjalistów, których rolą ma być profesjonalne zarządzanie informacjami napływającymi z rozmaitych źródeł. By zostać studentem Inżynierii danych należy podjąć naukę na trzyipółletnich studiach inżynierskich. Priorytetowo traktowani są maturzyści z wysokimi ocenami z przedmiotów ścisłych. One bowiem dominują w programie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Adepci Inżynierii danych po zakończeniu pierwszego etapu kształcenia akademickiego mogą kontynuować naukę na półtorarocznych studiach magisterskich.
Gdzie studiować inżynierię danych?
Inżynieria danych to jeden z kierunków nauk informatycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować inżynierię danych.
W trakcie studiów:
Na pierwszym i drugim etapie edukacji akademickiej studenci otrzymują solidną dawkę wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Głównymi przedmiotami są: matematyka, informatyka, statystyka. Teoretyczne opanowanie ich zawiłości daje możliwość nabycia bardzo cenionych na rynku pracy umiejętności. Do grupy najcenniejszych należą: umiejętność analizowania i przetwarzania danych, zdolność do zarządzania informacjami napływającymi z różnorodnych źródeł, umiejętność zabezpieczania i ochrony danych przed atakami niepożądanych intruzów, zdolność do utrzymywania doskonałych relacji z zarządami firm prywatnych i komórkami sprawującymi władzę w instytucjach państwowych w celu zapewnienia optymalnej ochrony istotnych danych. Każdy student inżynierii danych rozwinie się pod względem użytkowania wewnętrznych systemów ochrony danych oraz nabędzie wprawy w podejmowaniu szybkich działań zmierzających do wprowadzania procedur zabezpieczających w sytuacji zagrożenia wewnętrznego systemu zabezpieczeń. Najlepsi studenci kierunku inżynieria danych mogą liczyć na pomoc uczelni w zorganizowaniu praktyk i staży, dzięki którym będą mogli przekuć teorię w czyn.
Po studiach:
Na absolwentów kierunku inżynieria danych czeka bardzo interesująca praca w instytucjach zajmujących się ochroną danych, głównie w wyspecjalizowanych w tym celu firmach prywatnych ale także w służbach, zabezpieczających instytucje użyteczności publicznej (między innymi banki, sądy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, itp.) przed wyciekiem ważnych informacji. Adepci tego kierunku będą odpowiednio przeszkoleni, by wykonywać swoją odpowiedzialną pracę zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.