Kierunek etnologia
Wejście Polski do Unii Europejskiej oraz demokratyzacja prawa przyczyniły się do otwarcia naszego kraju na różnorodność kulturową. Te szybkie, wielopłaszczyznowe i głębokie zmiany zbiegły się z rozwojem technologii informatycznej, będącej obecnie kolejnym polem działalności kulturalnej, religijnej, społecznej i politycznej. To wszystko przyczynia się do konieczności intelektualnego i naukowego usystematyzowania rzeczywistości. A tym właśnie zajmuje się etnolog i antropolog kulturowy.
Specjalista, doradca, analityk
Etnologia i antropologia kulturowa jest kierunkiem, który z jednej strony kształci humanistów z umiejętnościami dialogu i mediacji, z drugiej przygotowuje do wybranych zawodów. Absolwent studiów etnologicznych i antropologicznych to specjalista od optymalizacji pracy, analizowania podłoża ewentualnych konfliktów i zmian społecznych oraz szukania skutecznych ich rozwiązań. To doradca dla nauczycieli pracujących w specyficznych środowiskach. Dzięki posiadanym uprawnieniom absolwenci etnologii mogą pracować w muzeach, skansenach, ośrodkach kultury i innych placówkach kulturalnych, a także w organizacjach i instytutach zajmujących się opieką i pomocą uchodźcom, mniejszościom oraz grupom społecznie zmarginalizowanym. Ponadto, etnolodzy znajdują zatrudnienie w organizacjach rządowych, pozarządowych, w korporacjach, instytutach kulturalno-oświatowych oraz w mediach. Wykonują analizy i opisy, działają na polu mediacji, prognozują zachowania społeczne, szczególnie tam, gdzie wymagane są kontakty interkulturowe i międzynarodowe.
Predyspozycje psychiczne
Studia etnologiczne i antropologiczne dają gwarancję znalezienia przez młodego człowieka odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań. W sposób pozytywny wpływają też na rozwijanie tolerancji, rozumienie odmienności oraz jej akceptacji. – W Polsce coraz bardziej rozbudza się świadomość potrzeby wiedzy etnologicznej w pracy polityków, menedżerów, specjalistów w biznesie, mediach i innego rodzaju organizacjach – podkreśla dr Anna Szymoszyn z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej. Daje to postawę sądzić, że przed absolwentami etnologii szeroko otwierają się drzwi do obecnego i przyszłego rynku pracy. Jednocześnie zainteresowanie szeroko rozumianą odmiennością jest coraz powszechniejsze wśród młodych ludzi, co jest gwarancją stałego rozwoju etnologii jako nauki.
Kierunek etnologia można studiować zarówno na uczelniach państwowych jak i prywatnych – m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Łódzkim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej czy w Wyższej Szkole Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. – Przy studiowaniu tego kierunku niezwykle ważne są predyspozycje psychiczne – mówi dr Anna Szymoszyn – Studentów etnologii powinna cechować ciekawość ludzi i świata oraz pasja poznawania – chęć kontaktu z ludźmi, zainteresowanie ich sprawami oraz otwartość na człowieka. Ponadto etnolog musi umieć obserwować i dokonywać interpretacji życia zbiorowego, pokonywać bariery wejścia do cudzego świata oraz posiadać wiedzę z zakresu przedmiotów pokrewnych – socjologii, językoznawstwa, religioznawstwa, historii sztuki i psychologii.
Teoria, ale i praktyka
Wszystkie te umiejętności student rozwija podczas studiów pierwszego i drugiego stopnia, które umożliwiają mu również zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Uczą one posługiwania się pojęciami, ideami i koncepcjami oraz terminologią specjalistyczną, rozumienia przeobrażeń społecznych i kulturowych. Wśród przedmiotów, jakie wykładane są na studiach etnologicznych znajdują się m.in. filozofia kultury, antropologia i etnologia religii, laboratorium muzealne, sztuka ludowa. Na większości uczelni studenci oprócz standardowych zajęć maja możliwość odbycia praktyk zawodowych z zakresu etnologii. Poprzez realizację projektów badawczych w terenie, wykorzystywanie etnograficznych metod badawczych oraz konfrontując wiedzę teoretyczną z rzeczywistością, przyszły etnolog nabywa i rozwija umiejętności zawodowe. Już na studiach pierwszego stopnia studenci wybierają konkretną specjalizację. Najciekawsze i najbardziej przyszłościowe to m.in. komunikacja międzykulturowa w biznesie, antropologia polityczna czy turystyka międzynarodowa.
Wachlarz możliwości zatrudnienia, jaki otwiera się przed absolwentem etnologii jest bardzo szeroki. Jeśli więc odczuwamy potrzebę kształcenia humanistycznego w szerokim sensie, chcemy rozumieć przeobrażenia społeczne i kulturowe na świecie – wybierzmy etnologię. Jest to nie tylko kierunek, który umożliwia „spełnienie siebie” i pogłębianie zainteresowań, ale także kierunek z perspektywą pewnego i atrakcyjnego zatrudnienia.