Akademia Górniczo-Hutnicza będzie w Polsce koordynować działalność Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego. To ogromne przedsięwzięcie, którego istotą jest międzynarodowa współpraca uczelni i instytucji naukowych z przemysłem. Jego cel – to tworzenie najnowocześniejszych rozwiązań w sektorze energetycznym.
Wspólnotę Wiedzy i Innowacji mają tworzyć uczelnie, instytuty badawcze, firmy, banki inwestycyjne, instytucje rządowe i samorządowe. Budżet na działalność ma pochodzić w 25 proc. z Unii Europejskiej. Będzie to na początku 100 mln euro rocznie, ale za kilka lat ta suma może się zwiększyć sześciokrotnie. Pozostałą część mają zgromadzić uczestnicy projektu – przedsiębiorstwa i banki. Wsparcie finansowe obiecało też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Cel osiągniemy, gdy wspólny projekt kilku państw, w tym naszego, zaliczony zostanie do grona zwycięzców konkursu rozpisanego przez Unię Europejską, powiedział „Dziennikowi Polskiemu” prof. Tomasz Szmuc, prorektor AGH. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w sierpniu 2009 r. Od stycznia lub lutego przyszłego roku jego laureaci otrzymywać będą pieniądze z UE. MP
źródło: PAP – Nauka w Polsce