Archeological tools, Archeologist working on site, hand and tool.
|

Archeologia – kierunek studiów

Architektura wnętrz – kierunek studiów

Słowo „archeologia” pochodzi z języka greckiego, w wolnym tłumaczeniu może oznaczać wiedzę o tym, „co najdawniejsze”. Jak współcześnie definiowana jest ta dziedzina wiedzy? Za archeologię uważa się czynności zmierzające do rekonstrukcji minionej społeczno-kulturowej działalności człowieka, na podstawie materialnych źródeł archeologicznych ukrytych w ziemi, na ziemi oraz w morzu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, zapraszamy do lektury odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania! Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej lektury!

Gdzie studiować archeologię?

Archeologia to jeden z kierunków humanistyczno-społecznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować archeologię.

W jaki sposób przygotować się do nauki na studiach archeologicznych?

Historia, historia i jeszcze raz historia. Nie wolno zapominać, że egzamin maturalny to nie tylko historia starożytna, choć oczywiście można wybrać jako przedmiot dodatkowy łacinę i kulturę antyczną. Z pewnością w trakcie studiów przyda się wiedza z geografii i znajomość języków obcych.

Jakie przedmioty tworzą plan studiów na kierunku archeologia?

Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • archeologię śródziemnomorską;
  • archeologię nowożytną;
  • antropologię etnologię;
  • osteologię;
  • geologię i geomorfologię;
  • historię;
  • teorię archeologii.

Czy na kierunku archeologia są jakieś zajęcia poza wykładami i ćwiczeniami?

Oczywiście! Studenci mają możliwość pracy w laboratoriach, specjalistycznych pracowniach, a wakacje nie zawsze są dla nich czasem odpoczynku. W trakcie letniej przerwy uczestniczą w wykopaliskach archeologicznych na całym świecie zdobywając doświadczenia i nową wiedzę.

W jaki sposób zdobyć pracę po ukończeniu archeologii

Student archeologii ma mnóstwo okazji do zbudowania sieci kontaktów zawodowych. Jego zawodowe portfolio składa się z praktyk, staży, studiów w uczelniach zagranicznych realizowanych w ramach programów wymiany międzynarodowej, a także znajomości języków obcych. Taki dorobek pozwala na uzyskanie pracy w instytutach badawczych, na uczelniach oraz w terenie. Archeologów zatrudnia się także w różnego rodzaju placówkach kulturalnych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *