Lista kierunków zamawianych
– informatyka
– inżynieria materiałowa
– inżynieria środowiska
– matematyka
– mechanika i budowa maszyn
– mechatronika
– ochrona środowiska
– wzornictwo.
Do tej pory na liście kierunków zamawianych, którą tworzy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, znajdowały się wyłącznie kierunki ścisłe i techniczne, takie jak: informatyka, budownictwo, chemia, matematyka, automatyka i robotyka, etc. Prof. Lena Kolarska-Bobińska nie wyklucza jednak umieszczenia na niej także kierunków o profilu humanistycznym lub społecznym!
446 tys. osób rozpoczęło studia w roku akademickim 2015/2016. Listę najpopularniejszych kierunków studiów otwiera informatyka, a najbardziej obleganą przez kandydatów uczelnią okazała się Politechnika Warszawska – jak wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Oferta kształcenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu poszerzy się od nowego roku akademickiego o cztery nowe specjalności: doradztwo finansowe, zarządzanie i finanse międzynarodowe, zarządzanie municypalne oraz rachunkowość i zarządzanie finansami ACCA.
W 2015 roku wzrost zarobków odnotowali absolwenci kierunków technicznych i inżynierskich. Mediana ich zarobków była wyższa o blisko 1000 złotych w porównaniu do przeciętnej pensji otrzymywanej przez absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych. Jakie kierunki warto zatem wybrać, by w przyszłości otrzymać lepsze wynagrodzenie? Sprawdź wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.
Państwowa Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek PWSZ w Nysie o nadanie uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Przewodniczący PKA wysoko ocenia koncepcję kształcenia, bazę materialną uczelni, a także kwalifikacje pracowników naukowo-dydaktycznych zaliczanych do minimum kadrowego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Propozycja Instytutu Geografii UJK jest dedykowana osobom, które szukają kierunku łączącego pasję z zapotrzebowaniem obecnego rynku pracy. Studia I stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja będą doskonałą okazją do zdobycia gruntownej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie problemów współczesnej turystyki i rekreacji, rozpoznawania zjawisk oraz identyfikowania ich mocnych i słabych stron.