Polska katedra na Uniwersytecie Columbia!

Jak podał nowojorski „Nowy Dziennik”, uzbierano 3 miliony dolarów. Zdecydowana większość tej kwoty pochodzi od sponsorów z Polski. Na sfinansowanie katedry złożyły się Koncern Energetyczny ENEA SA, Giełda Papierów Wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, PGE Polska Grupa Energetyczna i Silesia Capital Fund.
Z instytucji polonijnych kilkaset tysięcy dolarów wpłaciła Polsko- Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.
Transfer funduszy na konto Uniwersytetu Columbia ma nastąpić w połowie lutego. Jak powiedział PAP redaktor naczelny „Nowego Dziennika” Czesław Karkowski, katedra rozpocznie działalność najwcześniej od początku przyszłego roku akademickiego.
Inicjatywę utworzenia katedry wysunęła Fundacja Kościuszkowska i profesor John Micgiel z Uniwersytetu Columbia oraz fundacja Semper Polonia w Warszawie. Realizację projektu koordynowało ministerstwo spraw zagranicznych, a ze strony Uniwersytetu Columbia prof. Micgiel.
Na Uniwersytecie Columbia od lata działał program studiów polskich, kierowany przez prof. Micgiela, jednak nie była to odrębna jednostka naukowa z możliwością kształcenia studentów w danym kierunku i nadawania tytułów naukowych.
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *