UMCS i Elektrociepłownia współpracują
List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę m.in. rektor uczelni prof. Andrzej Dąbrowski oraz prezes zarządu Elektrociepłowni Lublin-Wrotków (wchodzącej w skład Polskiej Grupy Energetycznej) Mieczysław Michalski. Obie strony zadeklarowały utworzenie zespołu roboczego, który opracuje harmonogram działań, oszacuje koszty inwestycji i przygotuje umowę. Efekty pracy zespołu mają być znane jeszcze w tym roku.
Wydział Chemii UMCS oraz elektrociepłownia będą współpracowały w zakresie prowadzenia badań oraz wdrożenia technologii wykorzystującej odpadowy dwutlenek węgla z emisji elektrociepłowni. W pierwszym etapie prace mają się koncentrować na przetwarzaniu CO2 w metanol. Następnie – co będzie już przedmiotem odrębnej umowy – prowadzone mają być prace nad przetwarzaniem metanolu w procesie MTG (Methanol to Gasoil)
„Chodzi o dwa procesy. Najpierw sztuczna fotosynteza, CO2 z wodą, co daje nam metanol, a potem metanol separujemy i sprzęgamy do wyższych węglowodorów i to są właśnie dopiero benzyny i olej napędowy” – tłumaczył prof. Dobiesław Nazimek z Wydziału Chemii UMCS, który wraz z zespołem naukowców opracował metodę.
Paliwo uzyskane w taki sposób ma być tańsze, czystsze (bez siarki i azotu), bardziej przyjazne środowisku i wydajniejsze.
Jak dodał prof. Nazimek badania nad sztuczną fotosyntezą prowadzone są na świecie od wielu lat a technologia opracowana w UMCS nie jest jedyną tego typu – podobną wypracowali też naukowcy w USA. Jego zdaniem technologie te będą wprowadzane i stosowane, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii a zasoby ropy naftowej wyczerpują się.
Zdaniem prezesa Elektrociepłowni Lublin-Wrotków pomysł naukowców na wykorzystywanie dwutlenku węgla – którego rocznie elektrociepłownia emituje ok. pół miliona ton – jest potrzebny i wydaje się możliwy do zastosowania. „Będziemy jeszcze bardziej czystym producentem ciepła dla miasta” – zaznaczył.
Elektrociepłownia jest największym wytwórcą ciepła i energii elektrycznej na Lubelszczyźnie. Posiada największy w Polsce blok gazowo-parowy.
źródło: wp.pl/PAP