Pierwotnie miało być sfinansowanych
27 projektów na 21 uczelniach, ale w efekcie uda się zrealizować łącznie 64 projekty na 42 uczelniach. Programem objętych zostanie już w tej edycji dodatkowo nawet 10 tysięcy studentów.
– Cieszę się, że udało nam się uzyskać dodatkowe środki na program kierunków zamawianych, co pozwoli na sfinansowanie wszystkich najlepszych projektów. Zainteresowanie uczelni, a przede wszystkim przyszłych studentów jest tak duże, że bardzo zależało nam na możliwości uruchomienia już teraz jak największej ilości projektów w całej Polsce. To ogromna szansa dla młodych ludzi, podejmujących w tym czasie ważną życiową decyzję o wyborze kierunku kształcenia – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Program „kierunków zamawianych” uruchomiony został pilotażowo w październiku 2008 roku. Łączny budżet do 2013 roku wynosi 1,5 mld złotych. Celem programu jest wykształcenie dodatkowo kilkudziesięciu tysięcy absolwentów kierunków
technicznych,
informatycznych i
matematycznych, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Najlepsi studenci, nawet 50 procent na roku, może otrzymywać stypendium miesięczne w wysokości 1000 zł.
Oto lista uczelni, którym dzięki dobrze ocenionym projektom i zwiększonemu budżetowi, uda się prowadzić kierunki zamawiane:
28.
PWSZ w Tarnowie – „PUK
M@tematyka PLUS – Program Uatrakcyjniania Kształcenia na kierunki Matematyka z pakietem językowym”
29.
PWSZ w Tarnowie – „PUK Chemi@ PLUS – Program Uatrakcyjniania Kaształcenia na kierunku Chemia z pakietem językowym”
Szczecinie”
33.
Uniwersytet Gdański – „Uniwersytet Gdański promotorem zasobów nowoczesnej gospodarki – zwiększenie liczby absolwentów kierunków przyrodniczych i ścisłych (PRO-GOS)”
35.
Uniwersytet Łódzki – „Zwiększenie liczby studentów na kierunkach Matematyka i Informatyna na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ”
37.
Politechnika Białostocka – „Uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej na kierunkach: mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej”
41.
Uniwersytet Warszawski – „Uatrakcyjnienie studiów na kierunku chemia Uniwersytetu Warszawskiego, zwiększenie liczby studentów i poprawienie ich pozycji na rynku pracy”
44.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi – „Uruchomienie kierunku studiów: Biotechnologia specjalność Biotechnologia Medyczna na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi”
45.
Uniwersytet Opolski – „Poprawa atrakcyjności studiowania kierunku chemia w Uniwersytecie Opolskim”
46.
Politechnika Białostocka – „Podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej kierunków: budownictwo, inżynieria środowiska i ochrona środowiska na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej”
49.
PWSZ w Krośnie – „Silna kadra inżynierska – wsparcie studentów kierunków zamawianych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie”
51.
Uniwersytet Warszawski – „Otwarcie i realizacja specjalności „biotechnologia medyczna” na kierunki biotechnologia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego”
53.
PWSZ w Nowym Sączu – „Inżynier mechatroniki – napędem do rozwoju innowacyjnego przemysłu i konkurencyjnej gospodarki”
55.
Politechnika Gdańska – „Kształcenie zamawiane na kierunku mechatronika na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej”
57.
Politechnika Częstochowska – „Zwiększenie liczby absolwentów Politechniki Częstochowskiej na kierunkach technicznych, przyrodniczych i matematycznych”
58.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – „Program Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dotyczący zwiększenia liczby absolwentów kierunków przyrodniczo-technicznych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”
źródło: MNiSW