– Kierunki, na które postawiliśmy w tym roku, dają pracę w zawodach przyszłości – mówi dr hab. Daria Nałęcz, rektor Uczelni Łazarskiego. Studenci mogą wybierać spośród kierunków takich jak e-marketing, finanse osobiste, zarządzanie projektami w ochronie zdrowia, ekonomia odnawialnych źródeł energii, zarządzanie projektami w sektorze energetycznym, doradztwo finansowe czy administracja publiczna.
Od października Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych rusza z nowym kierunkiem: informatyka społeczna.
– To studia magisterskie uzupełniające, które adresujemy przede wszystkim do absolwentów kierunków humanistycznych. Studenci będą badali m.in. wpływ informatycznych technologii komunikacyjnych na zmiany społeczne – wyjaśnia Barbara Nowacka z działu promocji i rekrutacji. Studia są dofinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (pomoc finansowa dla nowych członków UE, którą przekazuje m.in. Norwegia).
Na przyszłościowe branże postawił też Uniwersytet Warszawski, który otwiera dwa nowe kierunki – inżynierię nanostruktur oraz zastosowanie fizyki w biologii i medycynie. Oba na Wydziale Fizyki. UW zapewnia, że absolwenci pierwszego kierunku nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy w przemyśle chemicznym, elektronicznym czy farmaceutycznym związanym z inżynierią materiałową.
Arabistyka to jedna z nowych propozycji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Absolwenci, jako eksperci w zakresie regionu Bliskiego Wschodu, będą przygotowani m.in. do nauczania języka arabskiego. – Znajdą też zatrudnienie w biurach tłumaczeń, administracji i organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury jako znawcy kultury i sztuki Bliskiego Wschodu, instytucjach naukowo-badawczych czy biznesowych i mediach – wylicza – Janusz Danecki, specjalista w zakresie problemów świata islamu i kultury arabskiej oraz kierownik nowego kierunku na SWPS. – Szanse absolwentów są tym większe, że są specjalistami w bardzo wąskiej dziedzinie – dodaje.
Nowy kierunek przygotował także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Turystyka krajów biblijnych to 5-letnie studia magisterskie, prowadzone na Wydziale Teologicznym. – Ich celem jest przybliżenie studentom historii krajów opisanych w Piśmie Świętym, a także nauka planowania i obsługi ruchu pielgrzymkowego i turystycznego w tych rejonach. Studenci poznają również język hebrajski i grecki – wyjaśnia Paweł Bednarski z biura promocji UKSW.
Kierunki przyszłości polecane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajdują się na uczelniach technicznych. Młodzież, która rozpocznie naukę na tzw. kierunkach zamawianych (m.in. chemia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, matematyka), otrzyma stypendium motywacyjne w wysokości tysiąca złotych miesięcznie.
źródło: Jolanta Nowak, ewzaj, Dziennik Metro