Drugi kierunek studiów tylko dla najlepszych

Najlepsi studenci mogą liczyć na zwolnienie z opłat za podjęcie studiów na drugim kierunku. Kim są jednak najlepsi studenci? To maksymalnie 10 proc. studiujących na danym kierunku – oni otrzymają stypendium rektora.

Należy zaznaczyć, iż osiągnięcia z pierwszego kierunku nie mają żadnej wartości na drugim. Student pracuje na swoje rektorskie stypendium od przysłowiowego „zera”. Co więcej – żeby otrzymać stypendium nie wystarczy już wysoka średnia ocen! Ważne będą również dodatkowe osiągnięcia studenta i jego działalność naukowa.

Załóżmy, że stypendysta informatyki wybiera się na drugi kierunek studiów – automatykę i robotykę. Po pierwszym roku studiów okazuje się jednak, iż nie trafił on do elitarnego grona „najlepszych studentów”. Co teraz? Wyjścia nie ma – trzeba będzie zapłacić za 1 i 2 rok studiów. Nie musicie regulować swoich ekranów – to nie jest błąd, to najnowsze rozwiązanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Brzmi nieprawdopodobnie? Każdego roku będziecie stawać do konkursu na miano „najlepszego studenta” – przegrana oznacza konieczność uiszczenia stosownej zapłaty w uczelnianej kasie.

Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy temacie pieniędzy. Poniżej prezentujemy Wam przykładowy cennik, z którym być może zetkniecie się w Waszym studenckim życiu (czego oczywiście Wam nie życzymy).
Politechnika Wrocławska
Chemia: 10774 zł (Studia I stopnia), 16736 zł (Studia II stopnia)
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Inżynieria akustyczna: 9400 zł
Socjologia: 3800 zł
Politechnika Lubelska
Drugi kierunek studiów to koszt od 2800 do 4200 zł
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Filologia angielska: 5000 zł
Prawo: 4000 zł
Dziennikarstwo: 4400 zł
(ceny podane za dwa semestry studiów)

Dla porównania – rok studiów na uniwersytetach w Oxford i Cambridge to koszt około 28 000 zł rocznie (akomodacja, opłaty za studia, wyżywienie i wydatki na życie studenckie).

Czy opłaca się jeszcze studiować drugi kierunek studiów? Zasadniczo jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdobywać wiedzę w dwóch dziedzinach jednocześnie. Nowy program płatności za studia nie ułatwia jednak tej drogi. Czy studiowanie drugiego kierunku stanie się w najbliższej przyszłości jedynie wspomnieniem? Przekonamy się już niedługo. Tymczasem zapraszamy do dyskusji na forum – Czy warto studiować 2 kierunki jednocześnie?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *