Studia w dobrym kierunku

 
W czasie studiów poznajemy znajomych i przyjaciół. Zaczynamy dorosłe życie, a przede wszystkim zdobywamy wiedzę i doświadczenie, które powinno zaprocentować w przyszłości. To duża odpowiedzialność. Dlatego wybór odpowiedniej uczelni i kierunku studiów nie jest łatwym zadaniem. Ważne, aby nasza decyzja dokonana była w sposób świadomy i przemyślany. Wybierając rodzaj studiów nie należy więc kierować się modą czy chwilowym trendem. – Przyszły student powinien przede wszystkim pomyśleć o tym, co go interesuje i w jakiej dziedzinie będzie mógł z powodzeniem realizować się zawodowo. Wybór studiów nie powinien być czystym przypadkiem czy też być podyktowany przez rodzinę lub przyjaciół – mówi psycholog Barbara Kluczkowska. – Warto zadać sobie pytanie: czego się do tej pory nauczyłem, w jakim kierunku chcę poszerzyć tę wiedzę i co chcę osiągnąć? Wówczas wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej będzie łatwiejszy i trafniejszy – dodaje.
 
Sytuacja gospodarcza kraju i problem bezrobocia zmusza nas do wnikliwej analizy rynku pracy i wyboru takiego kierunku, po którym będziemy mieli duże szanse na zatrudnienie. Panuje przekonanie, że tylko studia techniczne, informatyczne czy ekonomiczne gwarantują nam pewny etat. Jednak na rynku pracy nadal jest duże zapotrzebowanie na absolwentów studiów humanistycznych. Najbardziej cenieni są ci, którzy posiadają konkretne, specjalistyczne wykształcenie. Dlatego zanim ostatecznie zdecydujemy się na jakiś kierunek studiów, powinniśmy prześledzić program, wykaz przedmiotów i specjalizacje, jakie nam one oferują. Panuje obecnie opinia, że wiele kierunków kształci zbyt ogólnie, opierając większość przekazywanej wiedzy na teorii, a nie praktyce. Na takie nastroje studentów szybko reagują niektóre uczelnie wyższe. Coraz częściej wprowadzają nowe, atrakcyjne specjalizacje. Na przestrzeni ostatnich kilku lat rynek pracy bardzo się zmienił. Powstał szereg dynamicznie rozwijających się, pionierskich dziedzin, a co za tym idzie nowych możliwości zawodowych, którym w ciągu najbliższych kilkunastu lat nie grozi przesyt specjalistów. – Wiele kierunków humanistycznych przeżywa w tej chwili swój renesans – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. – Komunikacja międzykulturowa w biznesie, turystyka międzynarodowa, zarządzanie w archeologii to tylko niektóre specjalności na etnologii i archeologii, które w ostatnim czasie utworzyliśmy odpowiadając na zapotrzebowanie rynku pracy – dodaje. Absolwenci kierunków humanistycznych to ludzie o szerokich horyzontach, posiadający wiedzę z wielu dziedzin, stąd łatwiej jest im się dostosować do wymagań rynku pracy, a wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne: kreatywność, komunikatywność, zdolność negocjacji i rozwiązywania konfliktów czyni z nich atrakcyjnych pracowników. Zmiana sposobów zarządzania, odmienne niż dotychczas podejście do biznesu, konieczność analizy otaczającej nas rzeczywistości, kultury i ludzi w niej funkcjonujących powoduje, że humaniści stają się coraz bardziej poszukiwani przez firmy i instytucje.
 
Wybierając odpowiedni kierunek studiów nie możemy również zapomnieć o dodatkowych korzyściach towarzyszących nauce. Warto więc sprawdzić, czy studiując mamy szanse przynależeć do kół naukowych, otrzymywać stypendium, uczestniczyć w sympozjach, wyjechać za granicę. – Dzięki możliwościom zagranicznych wymian studenckich uczelnia staje się instytucją, która nie tylko wyposaża absolwentów w wiedzę teoretyczną, ale także wzbogaca ich w niezbędne doświadczenie praktyczne – tłumaczy Luiza Kalupa. Ważnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę decydując o swojej przyszłości, jest również wybór miasta, w którym zdecydujemy się studiować. Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk to miasta, w których na pewno nie będziemy narzekać na brak rozrywek i wydarzeń kulturalnych, a jednocześnie po ukończeniu studiów łatwiej znajdziemy pracę.
 
Studia mają być wstępem do naszej pracy zawodowej. Pamiętajmy jednak, że wybierając kierunek nie możemy zwracać uwagi tylko i wyłącznie na wysokość naszych przyszłych zarobków. Wybierzmy mądrze, aby podczas studiów uczyć się, a nie męczyć, a w przyszłości pracować z przyjemnością.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *