Kierunek studiów, czyli jak wybrać właściwy? (film)

Wybór studiów, wbrew pozorom, wcale nie jest prosty: „Co robić w życiu?”, „Do czego się nadaję?”, „Co powinienem robić?”. Liczne rankingi wyższych uczelni i kierunków (zwane także „bezsensowną walką na cyferki”), nagabywania rodziców i zalew informacji wcale nie ułatwiają zadania.
 

Najważniejsza zasada: wybierz samodzielnie!

Nie można być dobrym w czymś, co nas zupełnie nie interesuje. Więc jeśli miałbyś zostać kiepskim adwokatem, to może lepiej zostań dobrym dziennikarzem? Często rodzice chcieliby mieć wiele do powiedzenia w tej kwestii, jednak ich marzenia i wizje na twoją przyszłość traktuj jedynie jako dobre rady, a nie jak wyrocznią i źródło doskonałych pomysłów.

Jak wybrać najlepiej? Cytując klasyka: „Musisz odpowiedzieć sobie na jedno za***, ale to za*** ważne pytanie. Co lubisz robić? A potem zacznij to robić.”

Poznaj siebie

Nie musisz w tej chwili mieć pewności, co do tego, czym będziesz zajmować się w przyszłości. Dlatego ważne jest, abyś wybrał kierunek studiów wiążący się z twoimi ogólnymi zainteresowaniami. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: nauka jakich przedmiotów sprawia mi największą przyjemność? Czy są to przedmioty przyrodnicze, matematyczne, czy humanistyczne? 

W pierwszej kolejności wybierz kilka kierunków, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom i dopiero wtedy rozważ dodatkowe czynniki (perspektywy zawodowe, miejsce studiowania itd..).

Rynek pracy i perspektywy zawodowe

Zainteresowania powinny być najważniejszym czynnikiem wyboru odpowiedniego kierunku studiów. Nie sposób jednak pominąć kolejnego ważnego pytania: co będę robić po jego ukończeniu?

Prawda niestety jest taka, że studia mają stanowić Twój kapitał na rynku pracy. Kapitał, którego wykorzystanie powinno zapewnić Ci dobrą i ciekawą pracę, która nie będzie polegać na wypełnianiu pitów w knajpie za rogiem. Same zainteresowania i fascynacja tematem mogę zatem nie wystarczyć, bo ilu pasjonatów języka staro-cerkiewno-słowiańskiego jest potrzebnych na współczesnym rynku pracy?

Brzmi niezbyt optymistycznie, ale jeśli skorzystasz z naszej listy najbardziej przyszłościowych zawodów, to na pewno znajdziesz dla siebie odpowiednią drogę do kariery.

Wybór uczelni

Załóżmy, że masz już listę kierunków, które Cię interesują. Przemyślałeś nawet perspektywy zawodowe, które otwierają się przed absolwentami.

Kiedy już mniej/więcej wiesz, co chciałbyś studiować, pozostaje pytanie: gdzie? Listę polskich uczelni znajdziesz na portalu Uczelnie.net. Kompedium wiedzy na temat wyboru uczelni znajdziesz natomiast na portalu Studia.net, w dziale „Gdzie studiować?”.

Warto również zapoznać się z opiniami samych studentów i absolwentów, z którymi możesz porozmawiać na Forum.Studia.net

https://www.youtube.com/watch?v=4lFlgihvpRQ&t=1s

Czynniki, na które warto zwrócić uwagę:

  • Program nauczania – publikowany na stronach internetowych uczelni (programy na różnych uczelniach mogą różnić się między sobą – zwróć uwagę na adekwatność materiału, który należy przyswoić).
  • Wykładowcy – czy są oni praktykami? Czy publikują podręczniki z danej dziedziny? Co mówią o nich studenci?
  • Programy stypendialne – jeśli jesteś ambitny i masz żyłkę podróżnika, to być może uda ci się studiować przez rok za granicą. Większość uczelni państwowych bierze udział w programie ERASMUS (warto się jednak dowiedzieć na wszelki wypadek).
  • Programy praktyk i staży – zdobywanie doświadczenia praktycznego jeszcze w ramach studiów jest bardzo istotne. Część uczelni ułatwia swoim studentom zdobycie praktyki.
  • Języki obce – co prawda „Polacy nie gęsi…”, ale znajomość przynajmniej jednego języka obcego stała się standardem na rynku pracy. Niektóre uczelnie oferują możliwość kształcenia kilku języków. Może warto się tym zainteresować?

Pamiętaj też o jednej ważnej rzeczy – niezależnie od wyboru kierunku studiów będziesz się uczyć sam, gdyż studiowanie jest w przeważającej mierze procesem samodzielnym. Nawet najlepszy uniwersytet nie przeleje wiedzy do twojej głowy, jeśli Ty sam nie będziesz tą wiedzą zainteresowany. Tutaj twój sukces zależy przede wszystkim od ciebie i Twoich chęci zdobywania zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *