Aktorstwo – kierunek studiów
Zadaniem aktora jest wcielenie się w rolę. W pewnym sensie oznacza to kształtowanie własnej elastycznej tożsamości, jako odpowiedzi na wymagania reżysera i partnerów scenicznych. Dobry aktor musi być świetnym psychologiem, dysponować empatią i wrażliwością. Z drugiej strony zawód ten wymaga racjonalności, odporności na krytykę i umiejętności prowadzenia twardych negocjacji. Zanim wybierzesz ten kierunek, warto gruntownie przemyśleć decyzję o wyborze studiów.
Gdzie studiować aktorstwo?
Aktorstwo to jeden z kierunków artystycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować aktorstwo, takie jak uczelnie artystyczne, uniwersytety lub szkoły teatralne.
Jak dostać się na aktorstwo?
Oprócz świetnie zdanej matury musisz dysponować naturalnym talentem, ponieważ w większości uczelni kandydatów czeka bardzo surowy egzamin. Aby przygotować się do tego wydarzenia postaraj się zyskać doświadczenie sceniczne w lokalnym domu kultury, biorąc udział w przeglądach i konkursach recytatorskich. Jeżeli masz talent wokalny – śpiewaj, jeśli interesujesz się choreografią i ruchem scenicznym – tańcz. Musisz dążyć do uzyskania zupełnej swobody na scenie, zredukować tremę i nauczyć się koncentrować na aktorskich zadaniach.
Jak przebiegają studia aktorskie?
Zajęcia praktyczne powinny stanowić integralną część procesu nauki. Dziedziny kształcenia obejmują takie przedmioty jak: kultura i sztuka, literatura, technika aktorska, sztuka teatru, umiejętności aktorskie. Zajęcia na tym kierunku to nie tylko wykłady i ćwiczenia. Z pewnością wiele godzin spędzisz w teatrze, zarówno jako widz oraz jako aktor w trakcie przedstawień realizowanych w ramach nauki.
Czy po aktorstwie można znaleźć pracę?
Osoby, które ukończyły aktorstwo bardzo często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jako freelancerzy świetnie sprawdzają się we współpracy z różnymi podmiotami artystycznymi. Oczywiście nawet początkujący aktor może z powodzeniem znaleźć zatrudnienie w: teatrze – dramatycznym, muzycznym, lalkowym; filmie; telewizji; radiu; dubbingu; placówkach kulturalnych i wychowawczych; projektach artystycznych i programach edukacyjnych. Rekrutacja do różnych ról bardzo często prowadzona jest w oparciu o castingi, dlatego warto być przygotowanym na znaczną ilość porażek i niewielką ilość sukcesów.