Interior designer working on a project
|

Architektura wnętrz – kierunek studiów

Niektórzy uważają, że architektura wnętrz jest łatwiejszą wersją architektury, ale to nieprawda. Projektowanie funkcjonalnych, estetycznych i przyjaznych ludziom wnętrz wymaga szerokiej wiedzy i umiejętności, w tym znajomości technik i materiałów używanych do realizacji projektów architektonicznych. Aby sensownie zajmować się architekturą wnętrz, należy znać podstawowe zagadnienia architektoniczne i mieć umiejętność czytania planów konstrukcyjnych.

Gdzie studiować architekturę wnętrz?

Architektura wnętrz to jeden z kierunków naukowych, związanych z kierunkami technicznymi i artystycznymi. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować architekturę wnętrz.

Przygotowanie do rekrutacji na kierunek architektura wnętrz

Można wybrać studia, na których obowiązuje jedynie konkurs świadectw, można też wybrać uczelnie, w których rekrutacja opiera się o analizę teczki rysunków wykonanych przez kandydata. Nie bez przyczyny wiele osób, które chcą zostać architektami wnętrz uczestniczy w specjalnych kursach doskonalących zdolności plastyczne, kształtujących umiejętność rysowania w oparciu o prawidłową perspektywę, mistrzowskie cieniowanie i odpowiednie odwzorowanie kształtów.

Architektura wnętrz – nauka przez działanie

Tylko pewna część zajęć na tym kierunku ma charakter teoretyczny. Znaczna część studenckiej aktywności polega na tworzeniu własnych projektów oraz ich poprawianiu, dzięki wskazówkom otrzymywanym od nauczycieli. Niezbędna jest zaawansowana umiejętność obsługi komputera i specjalistycznego oprogramowania, dedykowanego architektom. Studenci Architektury wnętrz muszą opanować tworzenie renderów i animowanych wizualizacji, które w przyszłości będą prezentować swoim klientom. Jest to związane nie tylko z marketingiem swoich usług, ale także z obniżaniem kosztów modelowania i dążeniem do jak najwyższej estetyki projektowanych wnętrz.

Architekt wnętrz na rynku pracy

Architekt wnętrz to zawód, który przeżywa ostatnio szczególnie intensywny rozkwit. Trudno sobie dziś wyobrazić wnętrza, które zaprojektowane amatorsko, wzbudzałyby uznanie. Stale wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalne projektowanie, dlatego osoby, które mają w ręku dyplom tych studiów mogą być spokojne o pracę dla siebie. Architektura wnętrz to także wiedza o wykonywaniu wizualizacji i komputerowych symulacji przestrzeni tworzonej w ramach projektu, dlatego ważną częścią studiów są zajęcia w pracowniach komputerowych, wyposażonych w specjalistyczne oprogramowanie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *