Erazmus coraz popularniejszy wśród polskich studentów

 
W roku akademickim 2007/08 na zagraniczne stypendium dzięki „Erasmusowi” wyjechało 12,85 tys. studentów z Polski – nie tylko na studia, ale też staż zawodowy w firmach lub organizacjach. To 7 proc. wszystkich zeszłorocznych stypendystów. Od roku 1998/99 polskich stypendystów „Erasmusa” było w sumie 79,23 tys.
  
Polacy najczęściej wybierają Niemcy (2,5 tys.), Hiszpanię (1,5 tys.), Francję (1,2 tys.) i Włochy (1 tys.). To kraje, które same wysyłają w ramach „Erasmusa” najwięcej swoich studentów i były najpopularniejszymi, wraz z Wielką Brytanią, celami wyjazdów wszystkich 184 tys. studentów, którzy w ostatnim roku akademickim skorzystali z programu.
  
Dzięki wprowadzeniu po raz pierwszy w ramach programu staży w firmach lub organizacjach za granicą, liczba stypendystów wzrosła o 5,2 proc. w porównaniu z rokiem 2006/2007. KE szacuje, że właśnie ta forma stypendium – a nie studia na uczelni – będzie coraz bardziej przyciągać studentów. Polskich stażystów było w zeszłym roku aż 975.
  
Raport KE potwierdza, że Polska wciąż przyciąga niewielu studentów zagranicznych – w zeszłym roku było to zaledwie 2,4 proc. wszystkich stypendystów, czyli 4,4 tys. Najwięcej było z Turcji (kraje spoza UE też uczestniczą w programie „Erasmus”) – 770. Poza tym najliczniejsze grupy stanowili Hiszpanie, Niemcy, Francuzi i Portugalczycy.
  
Od początków w 1987 r. do połowy 2009 r. w programie „Erasmus” wzięło udział ponad 2 mln studentów, z czego ponad 60 proc. to kobiety. Wyjazdy trwają zwykle jeden semestr, ale mogą się przedłużyć nawet do roku. Miesięczne stypendium przyznawane studentom w ramach programu wynosi obecnie ok. 240 euro.
 
PAP – Nauka w Polsce, Michał Kot

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *