SWPS wykształci projektantów wzornictwa

 

 

Z jednej strony unikatowe specjalizacje – industrial design, domestic design, communication design i fashion design, z drugiej – filozofia czasu, formy i przestrzeni, antropologia koloru, materiału, obrzędów i rytuałów, socjologia trendów oraz psychologia zachowań konsumentów. Połączenie wiedzy z zakresu wzornictwa przemysłowego i nauk humanistycznych to idea programu nauczania w School of Form, kierunku wzornictwo oferowanego przez poznański wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

 

– Na pierwszy rok studiów zostanie przyjętych 125 młodych twórców, którzy wykażą się kreatywnością podczas dwuetapowego procesu rekrutacji – mówi Bogna Błatkowska, specjalista ds. promocji projektu z poznańskiego wydziału SWPS. – Osoby zainteresowane studiami mają czas do 24 czerwca, aby wypełnić formularz rekrutacyjny i złożyć portfolio wraz z kompletem dokumentów – zachęca.

 

Program 4-letnich studiów licencjackich uwzględnia potrzeby i wymagania współczesnej gospodarki wobec przyszłych projektantów wzornictwa. Między II a IV rokiem studiów studenci odbędą kilkutygodniowe praktyki i kilkumiesięczne staże w agencjach reklamowych, pracowniach projektowych oraz firmach zajmujących się dekoracją i wyposażeniem wnętrz. Studenci będą mieli dostęp do warsztatów związanych z różnymi technologiami stosowanymi w projektowaniu, w tym warsztatu ślusarskiego, stolarskiego, krawieckiego i ceramicznego oraz pracowni projektowania i studia fotograficznego. Program uwzględnia zagadnienia związane z zarządzaniem procesem projektowania (design management), kształtowaniem umiejętności w zakresie myślenia projektowego (design thinking) oraz przedmioty z zakresu marketingu, ekonomii, rozwoju i wdrożeń nowych produktów.

O poziom merytoryczny School of Form dba Lidewij Edelkoort, światowej rangi trend forecaster, uznana przez magazyn „Time” za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody. Zajęcia ze studentami poprowadzą m.in. uznani projektanci, graficy, designerzy, scenarzyści, w tym Oskar Zięta, Paweł Grobelny, Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Bartosz Mucha.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Studenci wyłonieni w tegorocznym procesie rekrutacji za rok studiów w School of Form zapłacą 2900 zł. Cena obowiązuje przez cały tok ich trwania. Koszt studiów bez dofinansowania wynosi 12 000 PLN za rok.

 

Według raportu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego z września 2009 r., każdego roku w Polsce edukację w zakresie designu kończy ok. 300 absolwentów z tytułem licencjata oraz ok. 140 z tytułem magistra. Raport wskazuje na nikłą współpracę pomiędzy projektantami i przedsiębiorstwami oraz niewystarczający poziom nauczania na istniejących wydziałach wzornictwa, a co za tym idzie – niski odsetek studentów tego kierunku, którzy podejmują pracę w swoim zawodzie. Zgodnie z założeniem twórców, School of Form ma być odpowiedzią na braki obserwowane na polskim rynku usług edukacyjnych w zakresie wzornictwa przemysłowego.

 

Więcej informacji o School of Form i rekrutacji: www.sof.edu.pl.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *